ODS Švejnara vyslechne, ale předem mu nedává šance

Jakub Antoš
6. 11. 2007 14:14
ODS: Nemáme se o čem bavit, zvolíme Klause
Mirek Topolánek se dívá na galerii pro hosty, na níž přišli zástupci odborářů.
Mirek Topolánek se dívá na galerii pro hosty, na níž přišli zástupci odborářů. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ekonom Jan Švejnar je od pátku favoritem ČSSD do prezidentské volby. Podporu mu přislíbili i zelení a senátorské kluby SNK a Klub otevřené demokracie.

Aby uspěl, musí hledat podporu i u jiných stran - komunistů a lidovců. Otázkou je, zda se pokusí oslovit také zákonodárce ODS, kteří deklarují neochvějnou podporu stávající hlavě státu.

V úterý dopoledne má česko-americký ekonom Švejnar přiletět na Ruzyň a začít volební kolečko po svých případných volitelích. Zatímco parlamentní kluby KDU-ČSL a KSČM ho přijmou, ODS jasno nemá.

Kdyby se zachovala jako před prezidentskou volbou v roce 2003 - kdy klub kandidujícího Miloše Zemana nepřijal - Švejnar zůstane za dveřmi.

Blogy na Aktuálně.cz
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Blogy na Aktuálně.cz

Jan Švejnar

  • liberální ekonom Jan Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze
  • v roce 1970 z ČR emigroval nejprve do Švýcarska, odkud odešel studovat do Spojených států
  • vystudoval ekonomii na Cornellské a Princetonské univerzitě v USA
  • přednášel na třech univerzitách, dnes působí na Michiganské. Osm let vedl Institut Williama Davidsona při této univerzitě, nyní je ředitelem International Policy Center of Gerald a R. Ford School of Public Policy
  • působí jako poradce. V Česku radil Václavu Havlovi či Karlu Dybovi, v zahraničí je poradcem expertů Světové banky
  • když u Světové banky v roce 1976 začínal, poznal tu svou budoucí ženu Katherine Terrel. S ekonomkou má syna a dceru, žijí v univerzitním městě Ann Arbor.
  • v Česku spoluzakládal Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělávání při UK (CERGE), jehož je předsedou
  • v letech 1992-1999 působil jako ředitel Národohospodářského ústavu Akademie věd
  • v minulosti působil v dozorčích radách Českého Telecomu a Expandia Holdingu
  • v roce 2003 rezignoval na funkci člena dozorčí rady GE Capital Bank a stal se předsedou dozorčí rady ČSOB

Kůň ČSOB k nám nesmí

Na tuto zkušenost odkazuje poslanec Vlastimil Tlustý. "Já jsem byl předsedou klubu, když přesně stejný požadavek měl Miloš Zeman. V té době jsem na sebe vzal odpovědnost za rozhodnutí, že ho klub nepřijme," vzpomíná Tlustý.

"My jsme měli tehdy a máme i dnes našeho stoprocentního kandidáta. A nám nemá žádný případný protikandidát co dodat," myslí si.

Přijmout Švejnara na klubu ODS odmítl již v nedělních Otázkách Václava Moravce vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Ten protestuje už proti samotnému faktu, že někdo o Švejnarovi jako o prezidentovi uvažuje.

"Jsem velmi v šoku, že někdo může kandidaturu Švejnara myslet vážně. Je to prezidentský kandidát ČSOB. Nevidíme důvod, proč naslouchat jednotlivým silným zájmovým finančním skupinám," řekl v pořadu Nečas. Narážel na angažmá Jana Švejnara v dozorčí radě ČSOB.

Podobně hovoří i poslankyně Alena Páralová. "Jsem zásadně proti. Mám stejný názor jako Petr Nečas, nebudeme přijímat někoho z lobbyistické firmy. Nepadá v úvahu," uzavírá razantně.

Poslanci: Přijmout ho je slušnost, ale také zbytečné 

Další zákonodárci nejsilnější vládní strany jsou však smířlivější. I když i oni považují takové setkání za ztrátu času. "Jestli o to požádá, tak proč ne? Vyslechnout ho můžeme, ale jeho snaha by byla marná. My jsme jasně deklarovali, že naším kandidátem je stávající pan prezident. Myslím, že by to byla ztráta času pro obě strany," odpovídá senátorka Daniela Filipiová.

Její straničtí kolegové - ať už ze senátu či ze sněmovny - vidí případnou návštěvu Jana Švejnara stejně.

"Vystoupit na klubu je možné, ale při splnění dvou podmínek. Jednak aby šlo o oficiálního kandidáta a pak by o to musel sám oficiálně požádat. Myslím si, že v takovém případě je přijetí projevem slušnosti," říká předseda ústavněprávního výboru sněmovny Marek Benda.

"Není k tomu žádný důvod. Já jsem komunikativní člověk, mně by to principiálně nevadilo, ale nemá to žádný smysl," upozorňuje senátor Jaroslav Kubera.

"Já jsem člověk, který a priori nic neodmítá. Ale myslím si, že vystoupení by bylo zbytečné," přitakává poslanec Jan Klas.

Dienstbier: Švejnar na Hrad!

Exporadce prezidenta Václava Havla či premiéra Vladimíra Špidly je aktuálně jediným Klausovým protikandidátem, který zůstal ve hře.

V pondělí oznámil bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier na stránkách deníku Aktuálně.cz, že v kandidatuře podporuje právě Jana Švejnara. Už před časem se oba dohodli na vzájemné podpoře pro případ, že jeden z nich získá relevantní šanci na vítězství.

Foto: Ondřej Besperát
Boj o Hrad: Švejnar může počítat s hlasy Dienstbiera

"Od března, kdy mě někteří politikové oslovovali, abych kandidoval, jsem vždy zdůrazňoval, že jsem připraven roli přijmout, ale také, že podpořím dobrého, nestranického a neideologického kandidáta, na kterém se volitelé shodnou, že může mít větší šance vyhrát než já," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz.

"Teď je na hřišti Jan Švejnar. Přeji mu, aby uspěl v úsilí získat potřebnou podporu," vzkázal Švejnarovi Dienstbier.

 

Právě se děje

Další zprávy