Praha - Prezidentskému kandidátovi Janu Švejnarovi se návštěvy u poslanců a senátorů vyplácejí. Čtyři komunističtí zákonodárci mu slibují své hlasy ve všech kolech volby hlavy státu. Ostatní komunisté ho budou volit v 1. kole.
Oficiálně zatím za Švejnarem stojí pouze sociální demokraté a zelení. KSČM prostřednictvím svého místopředsedy Jiřího Dolejše hovoří o tom, že Švejnara podpoří v 1. kole, aby zabránila zvolení Václava Klause na první pokus.
Čtyři hlasy pro Švejnara
Odpovědi komunistických zákonodárců, na anketní otázku deníku Aktuálně.cz, odhalily, že Jan Švejnar zde má pro všechna kola prezidentské volby jisté nejméně čtyři hlasy.
Infobox
- Při volbě prezidenta jsou podle sněmovního jednacího řádu možné obě varianty - tedy jak volba tajná, tak i veřejná.
Dále čtěte:
- Speciál:
Klaus vs. Švejnar - volební souboj v plném proudu - Podívejte se na on-line reportáž:
Jak Švejnar vyrazil na turné a přednášel ve Zlíně - Exkluzivně:
ODS: Klaus bude prezidentem. Dojednali jsme mu podporu
Blogy na Aktuálně.cz
Podporuje ho jeden ze tří senátorů za KSČM Vlastimil Balín a poslanci Jiří Dolejš, Miloslava Vostrá a Vladimír Koníček.
"Pro mě je to v každém případě Jan Švejnar," říká předseda sněmovního kontrolního výboru a zřejmě nejrozhodnější ze čtveřice komunistů Vladimír Koníček.
Bude-li to duel Klaus-Švejnar, jsme pro Švejnara
Podobně se k volbě vyjadřuje i jeho stranický kolega, senátor Vlastimil Balín. "V 1. kole budu Jana Švejnara volit určitě. A nevidím důvod, proč bych svou volbu v dalších kolech měnil. Klausovi jsem hlas nedal před pěti lety, nemám pro to důvod ani dnes," vysvětluje.
Další dva komunisté svůj hlas pro Švejnara podmiňují tím, že se o post hlavy státu utkají pouze tito dva kandidáti. "V prvním kole dám hlas Janu Švejnarovi. Pokud budou v dalších kolech opět Jan Švejnar a Václav Klaus, tak budu také volit Jana Švejnara," potvrzuje poslankyně Miloslava Vostrá.
V tom se shoduje s poslancem a místopředsedou partaje Jiřím Dolejšem. "V 1. kole je to pro mě Jan Švejnar. Pokud se neobjeví jiný kandidát, který by byl lépe volitelný, tak to bude Švejnar i v dalších kolech."
Švejnarova šňůra: Zlín, Budějovice, Brno...
Do volby prezidenta republiky, která se bude konat 8. února na Pražském hradě, zbývá necelý měsíc a oba kandidáti stupňují svoji předvolební aktivitu. Českoamerický ekonom Jan Švejnar ve středu odstartoval pouť po největších městech, kde se chce setkávat s poslanci a senátory, místními politiky i veřejností. První zastávkou se stal Baťův Zlín.
Živě: Jak Švejnar vyrazil na turné a přednášel ve Zlíně |
Jeho rival, stávající prezident Václav Klaus seděl ve stejnou chvíli se členy senátorských klubů SNK a KOD, kde sháněl podporu. A podařilo se mu to. Svým postojem ke konání olympiády v Praze si získal nezávislou senátorku Janu Juřenčákovou. Ta dlouhodobě proti konání olympiády vystupuje.
"Definitivně mě přesvědčila jeho odpověď na otázku, kterou jsem vznesla také na Jana Švejnara," uvedla Juřenčáková. "Václav Klaus odpověděl jasně. Z odpovědi Jana Švejnara jsem cítila, že říká to, co chce druhá strana slyšet," řekla Aktuálně.cz senátorka.
Tajná volba osvobozuje, hájí zvyk politici
Vedle zvažování, kterému z profesorů dát hlas, zákonodárci řeší i způsob hlasování. Místopředseda sociálnědemokratického poslaneckého klubu a stínový ministr zdravotnictví David Rath navrhuje, aby volba proběhla veřejně. Zvyklostí je však volba tajná.
Nedávná anketa deníku Aktuálně.cz mezi voliteli prezidenta ukázala, že k variantě, s níž přišel Rath, se kloní výrazná menšina členů dolní i horní komory českého Parlamentu.
Prezidenta zvolí tajně, odhalit karty nikdo nechce |
Podporu pro svůj návrh zcela jistě nenalezne u nejsilnější vládní strany. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek, šéf Senátu Přemysl Sobotka a ostatně i samotný občanskodemokratický prezidentský kandidát Václav Klaus jsou proti veřejné volbě.
Podle Sobotky by nás případná veřejná volba vracela před rok 1989.
Anketa, kterou deník Aktuálně.cz udělal mezi komunistickými a lidoveckými poslanci a mezi nezávislými a komunistickými senátory, ukazuje, že i většina zákonodárců z jiných stran se staví proti Rathovu návrhu. Devatenáct z 26 komunistických poslanců je pro zachování tajné volby.
Lidovečtí senátoři jsou také spíše proti. "U personálií jsem pro tajnou volbu," vysvětluje svůj postoj Milan Špaček.