Ty jsou také častou příčinou přerušení dodávek elektřiny. Odpoledne byly v Česku bez proudu desetitisíce odběratelů. V pohotovosti jsou kvůli vzestupu hladin některých řek a potoků i vodohospodáři.
Desítky výjezdů souvisejících s počasím mají za sebou hasiči v Plzeňském a Karlovarském kraji. Zaměstnávají je především zásahy u popadaných stromů, v několika případech i čerpání vody. Do spadlých stromů najel vlak u Dešenic na Klatovsku. Nikomu se nic nestalo lokomotiva je ale poškozená.
Na jihu Čech za noc zasahovali hasiči u 250 případů kvůli následkům silného větru a sněžení. Nejčastěji odstraňovali spadané stromy. "Celkový počet zásahů za poslední dny spojených s odklízením následků současného počasí je přibližně 560," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
Sněžení a popadané stromy komplikovaly celý den dopravu v Ústeckém kraji. "V Horním Jiřetíně narazilo osobní vozidlo do stromu. V Oseku zase najel vlak do spadlého stromu. Obě nehody se obešly bez zranění," informovali ústečtí krajští hasiči na síti X. Nejvíce výjezdů měli na Mostecku, Teplicku a Ústecku.
V Libereckém kraji v sobotu silničáři vzhledem k intenzivnímu sněžení prodloužili pro kamiony nad 3,5 tuny uzavírku silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov na Jablonecku a dál do Polska. Neprůjezdná pro ně bude až do nedělních 06:00. Zavřená je pro kamiony nad šest tun od dnešního odpoledne také silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu na Liberecku.
Nákladní auta, která nemohla vyjet kopec blokovaly dálnici D1 u Humpolce ve směru na Brno. Šlo o úsek mezi 81. a 83. kilometrem. Kvůli spadaným stromům je navíc zavřená vozovka II/130, která je exitem na dálnici na 81. kilometru.
Problémy nedělalo počasí pouze řidičům. Větve a spadlé stromy trhaly dráty elektrického vedení a poškozovaly izolátory. Kolem 15:00 bylo bez proudu kolem 28 tisíc odběratelů společnosti ČEZ. Polovinu tvořila odběrná místa v Ústeckém kraji. Podle společnosti EG.D bylo k 15:00 bez proudu 8200 odběrných míst, především na jihu země.
"Spoustu poruch se nám podařilo již opravit, avšak kvůli celodennímu vytrvalému sněžení se na některých místech objevují poruchy nové," popsal v sobotu odpoledne situaci mluvčí distribuční společnosti EG.D Lubomír Budný.
Plno práce s odstraňováním následků nepříznivého počasí mají také hasiči. "Do 17:00 jsme vyjeli k 2211 událostem," uvedli na síti X. V pátek měli takových výjezdů 1669. Většinou hasiči odstraňují ze silnic a tratí nahnuté či spadlé stromy. Kromě toho vyprošťují vozidla, čerpají vodu ze zatopených sklepů a monitorují stoupající hladiny řek a potoků.
Na některých místech v Česku se toky dostaly na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Jeho dosažení v sobotu kolem 17:30 hlásilo kolem 30 měřicích stanic, vyplývá z údajů Hlásné a předpovědní povodňové služby Českého hydrometeorologického ústavu.
Varování před vzestupem hladin platí pro celé Česko až do odvolání. Meteorologové očekávají, že toky dosáhnou prvního či druhého stupně povodňové aktivity. Ojediněle ale mohou vystoupat i na třetí, tedy nejvyšší stupeň, kdy už voda ohrožuje majetek i životy lidí v záplavovém území.