Před Štědrým dnem v horách napadne až 40 centimetrů sněhu. Svátky budou deštivé

ČTK ČTK
23. 12. 2023 14:38
Větrné počasí vydrží podle meteorologů i na Štědrý den a po oba vánoční svátky. Pro sobotu a noc na neděli také očekávají silné sněžení v severovýchodní polovině Česka a v Krušných horách. V Krkonoších, Jizerských a Krušných horách může za 24 hodin napadnout kolem 40 centimetrů nového sněhu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Na většině území platí i varování před vzestupem hladin potoků a řek, a to ojediněle až na třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z aktualizovaného varování Českého hydrometeorologického ústavu.

Meteorologové v sobotu očekávají v jihozápadní části Čech nárazy větru o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině. Přechodně může být rychlost ještě o 20 kilometrů za hodinu vyšší. Výstraha před silným a velmi silným větrem zatím platí do sobotní půlnoci.

"Větrné počasí bude pokračovat i na Štědrý den, kdy se v Čechách s výjimkou severu a severovýchodu, na Českomoravské vrchovině a na Znojemsku vyskytnou nárazy západního větru kolem 70 kilometrů v hodině," uvádí Český hydrometeorologický ústav. Silný vítr očekávají meteorologové i po oba vánoční svátky, výjimkou by měl být jihovýchod Česka.

V sobotu i v noci na neděli bude také v některých regionech intenzivně sněžit. Varování meteorologů před novým sněhem se týká Krušných hor, severu a východu Čech i celé Moravy a Slezska. V nížinách a středních polohách může za jediný den napadnout až 15 centimetrů sněhu, na Českomoravské vrchovině až 25 centimetrů.

Sníh podle předpovědi zkomplikuje dopravu. Většinou je rozbředlý, někde tvoří i uježděnou vrstvu a může být zledovatělý. Vlivem větru se také tvoří sněhové jazyky. Řidiči by měli být opatrní zvláště v horských úsecích Krkonoš a Orlických hor. Sněhové jazyky silničáři hlásí také od Lanškrouna, Poličky Tutnova a Rychnova nad Kněžnou. V Železných horách jsou místy na menších silnicích popadané stromy, průjezd je ale možný.

Kromě dopravy způsobilo počasí problémy také s dodávkami proudu. Distribuční společnosti registrovaly v sobotu desetitisíce domácností a firem bez elektřiny, během dopoledne se podařilo řadu odběrných míst znovu připojit do sítě.

Až extrémně silné sněžení zaznamenali meteorologové během sobotního odpoledne v části Českomoravské vrchoviny a na východě Jihočeského kraje. Za hodinu tam napadlo kolem pěti centimetrů.

V Krušných a Jizerských horách, stejně jako v Krkonoších, může za den místy napadnout kolem 40 centimetrů nového sněhu. V Krušných horách bude v noci sněžení většinou přecházet do deště. 

Dnešní sněhová nadílka byla nejštědřejší na hraničním hřebeni Šumavy, kde za 24 hodin připadlo až kolem 40 centimetrů nového sněhu, uvedli meteorologové zhruba hodinu před polednem na Facebooku. Intenzivně ale sněžilo i jinde v Česku.

Na hřebenech Krušných hor napadlo podle meteorologů nejčastěji 20 až 30 centimetrů a mezi 15 až 20 centimetry nového sněhu hlásí i vyšší polohy na Vysočině. "Jinde na horách připadlo nejčastěji mezi třemi a deseti centimetry nového sněhu," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

 

Právě se děje

Další zprávy