Záchrana, kterou sleduje celý svět. Pětiletý chlapec uvízl v 30metrové hloubce

Video ČTK Video, ČTK
4. 2. 2022 11:00
Od úterního večera pokračuje na severu Maroka záchranná operace, která získala globální pozornost. Záchranáři se tam snaží pomoci pětiletému chlapci, který spadl do studně hluboké 32 metrů. Dítě má pravděpodobně zranění na hlavě, ale podle lokálních médií je stále naživu. Na základě posledních informací se jeho záchrana již pomalu blíží ke konci, uvádí britský server BBC.
Chlapec jménem Raján spadl do úzké studně ve vesnici Ighrán v provincii Šafšávin, když si v její blízkosti hrál. | Video: Associated Press

Na místě je těžká technika a několik desítek záchranářů, policistů a zástupců místních organizací. Ve čtvrtek večer se jeskyňářům podařilo dostat již do hloubky 24 metrů, uvádí server BBC. V dalším postupu jim ale nyní brání riziko sesuvu půdy, který hrozí při velkém zásahu do profilu studny. Podle šéfa svazu místních jeskyňářů Muhammada Jasína Kahabího ovšem neexistuje jiná cesta, jak se k chlapci dostat.

Chlapec jménem Raján v úterý spadl do úzké studně ve vesnici Ighrán v provincii Šafšávin, když si v její blízkosti hrál. Hadicemi je k němu nyní přiváděna voda, jídlo a kyslík. Na místo již dorazila helikoptéra, která bude připravena chlapce převézt do nemocnice.

Podle snímků z kamery spuštěné do hlubiny je dítě stále při vědomí. "Snažil jsem se s chlapcem komunikovat a zeptal jsem se ho, jestli mě slyší. A odpověděl mi. Čekal jsem pak pár minut a viděl jsem, že si nandal kyslíkovou masku," uvedl pro lokální marockou televizi 2M dobrovolník Červeného kříže Imad Fahmy.

Na místo byli povoláni také jeskyňáři. Podle nich ale záchranu komplikuje především úzký profil studně. Dolů se již pokoušelo spustit několik dobrovolníků, ale zatím se nikomu nepodařilo dostat až k dítěti. "Je tam velmi malý průměr, asi 25 centimetrů a v hloubce 28 metrů se ještě zužuje," popsal Kahabí.

Záchranu malého chlapce nyní sledují tisíce lidí po celém světě. Na sociálních sítích již vznikl arabský hashtag #ZachraňteRajána, který se v posledních hodinách stal mezi uživateli v regionu severní Afriky virálním.

 

Právě se děje

Další zprávy