rybolov

Británie vydala Francouzům ve sporu o rybolovná práva dalších 23 licencí

Británie vydala francouzským rybářům 23 dodatečných licencí pro rybolov v britských vodách, který je po odchodu Spojeného království z Evropské unie dlouhodobě jablkem sváru. Podle agentury AFP to dnes sdělila mluvčí britského kabinetu. Konflikt kvůli rybolovným právům v posledních měsících vyhrotil vztahy mezi Londýnem a Paříží, která tvrdila, že Británie upíráním licencí francouzským rybářským lodím porušuje dohody.

Evropská komise vyzvala Londýn, aby spory o rybolov s Paříží vyřešil do 10. prosince

Evropská komise ve středu večer vyzvala Británii, aby své spory o právo na rybolov s Francií vyřešila do 10. prosince. Na Twitteru to po jednání s britským ministrem životního prostředí Georgem Eusticem napsal eurokomisař pro stejný rezort Virginijus Sinkevičius. O jednání obou politiků, která by měla pokračovat ještě tento týden, informovala agentura AFP.

Konflikt o rybolov propukl po odchodu Británie z Evropské unie. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké byrokratické požadavky na potřebnou dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové ale kritiku odmítají.

Zdroj: ČTK

EU, Británie a Norsko dosáhly dohody o kvótách pro rybolov

Evropská unie, Británie a Norsko dosáhly nové třístranné dohody o kvótách pro rybolov v Severním moři po brexitu. Oznámili to dnes jejich zástupci. Dohoda, která zahrnuje kvóty pro tresky, platýse a sledě, je prvním krokem k ukončení právních zmatků kolem klíčových vod pro lov ryb po dokončení odchodu Británie z Evropské unie, napsala agentura Reuters.

Norsko není členem EU. Rybolov byl od roku 1980 předmětem dvoustranné dohody o bilaterální spolupráci mezi Norskem a EU, brexit však situaci zkomplikoval, upozornila agentura AFP.

Absence dohody po brexitu podle Reuters poškozovala zejména dánské rybáře. "Dohoda znamená, že dánští rybáři opět získají přístup do norských vod," uvedl šéf dánského svaz rybářů Kenn Skau Fischer.

Pokračovat