Je to souboj o přežití, my, nebo oni: italští rybáři stávkují kvůli delfínům

Ondřej Houska Ondřej Houska
2. 4. 2017 22:01
Rybáři z Liparských ostrovů poblíž italské Sicílie začali stávkovat – proti delfínům. Stěžují si, že jim delfíni ze sítí vyžírají ryby a připravují je o úlovek i obživu. Podle odborníků je potřeba rybolov omezit, protože delfíni nemají kvůli úbytku ryb v moři potravu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Palermo - Když slyší pískání delfínů turisté, těší se na setkání s mořským savcem. Když stejný zvuk zaslechnou rybáři z Liparských ostrovů kousek od italské Sicílie, zmocní se jich panika.

"Každou noc na moři podstupujeme válku o přežití," stěžuje si místopředseda místního rybářského sdružení Giuseppe Spinella. Rybáři už mají delfínů dost, vstoupili kvůli nim do stávky

Delfíni jim totiž požírají úlovky. Útočí na sítě plné ryb, které za sebou vlečou lodě vracející se do přístavů. Místní rybáři tvrdí, že úlovky jim delfíni sežerou až ze 70 procent.

"Dřív jsem si vydělal dva tisíce eur měsíčně (v přepočtu asi 54 tisíc korun). Teď často nemám ani na zaplacení lodní nafty," tvrdí v deníku La Repubblica jeden z rybářů z Liparských ostrovů. Spolu se svými kolegy chce, aby vláda v oblasti vyhlásila stav přírodní katastrofy.

Delfíni prostě mají hlad

Delfíni žijí u Liparských ostrovů tradičně jsou jedním z místních turistických lákadel. Rybáři se dušují, že je v žádném případě nechtějí zabíjet. Stěžují si ale, že se v poslední době přemnožili a ničí jim živobytí.

Jenže podle odborníků je to jinak - delfínů u Liparských ostrovů mírně ubylo, momentálně jich tam žije zhruba stovka. A jsou to naopak lidé, kteří je intenzivním rybolovem obírají o potravu.

"Delfíni mají hlad, a protože místní moře je velmi zasaženo rybolovem, berou si ryby prostě tam, kde je můžou najít," tvrdí v deníku La Stampa bioložka a odbornice na delfíny Monica Blasiová. Upozorňuje na fakt, že na Liparech výrazně přibylo rybářských lodí.

Řešením je podle Blasiové to, aby část místních lidí změnila zaměstnání, například aby se věnovali turistickému ruchu, pro který má oblast obrovský potenciál. Stát by taky mohl určitou oblast moře vyhlásit za chráněnou zónu, kde by reguloval rybolov a staral se o zlepšení reprodukce ryb.

Rybáři mezitím s místními biology, jako je Monica Blasiová testují dočasné řešení. Od května do července budou na některých lodích nainstalována zařízení vydávající zvuk, který by měl delfíny odpuzovat. Odborníci si ale nejsou jisti, že bude experiment fungovat. Delfíni si podle nich můžou na zvuky zvyknout.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy