Je to souboj o přežití, my, nebo oni: italští rybáři stávkují kvůli delfínům

Ondřej Houska Ondřej Houska
2. 4. 2017 22:01
Rybáři z Liparských ostrovů poblíž italské Sicílie začali stávkovat – proti delfínům. Stěžují si, že jim delfíni ze sítí vyžírají ryby a připravují je o úlovek i obživu. Podle odborníků je potřeba rybolov omezit, protože delfíni nemají kvůli úbytku ryb v moři potravu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Palermo - Když slyší pískání delfínů turisté, těší se na setkání s mořským savcem. Když stejný zvuk zaslechnou rybáři z Liparských ostrovů kousek od italské Sicílie, zmocní se jich panika.

"Každou noc na moři podstupujeme válku o přežití," stěžuje si místopředseda místního rybářského sdružení Giuseppe Spinella. Rybáři už mají delfínů dost, vstoupili kvůli nim do stávky

Delfíni jim totiž požírají úlovky. Útočí na sítě plné ryb, které za sebou vlečou lodě vracející se do přístavů. Místní rybáři tvrdí, že úlovky jim delfíni sežerou až ze 70 procent.

"Dřív jsem si vydělal dva tisíce eur měsíčně (v přepočtu asi 54 tisíc korun). Teď často nemám ani na zaplacení lodní nafty," tvrdí v deníku La Repubblica jeden z rybářů z Liparských ostrovů. Spolu se svými kolegy chce, aby vláda v oblasti vyhlásila stav přírodní katastrofy.

Delfíni prostě mají hlad

Delfíni žijí u Liparských ostrovů tradičně jsou jedním z místních turistických lákadel. Rybáři se dušují, že je v žádném případě nechtějí zabíjet. Stěžují si ale, že se v poslední době přemnožili a ničí jim živobytí.

Jenže podle odborníků je to jinak - delfínů u Liparských ostrovů mírně ubylo, momentálně jich tam žije zhruba stovka. A jsou to naopak lidé, kteří je intenzivním rybolovem obírají o potravu.

"Delfíni mají hlad, a protože místní moře je velmi zasaženo rybolovem, berou si ryby prostě tam, kde je můžou najít," tvrdí v deníku La Stampa bioložka a odbornice na delfíny Monica Blasiová. Upozorňuje na fakt, že na Liparech výrazně přibylo rybářských lodí.

Řešením je podle Blasiové to, aby část místních lidí změnila zaměstnání, například aby se věnovali turistickému ruchu, pro který má oblast obrovský potenciál. Stát by taky mohl určitou oblast moře vyhlásit za chráněnou zónu, kde by reguloval rybolov a staral se o zlepšení reprodukce ryb.

Rybáři mezitím s místními biology, jako je Monica Blasiová testují dočasné řešení. Od května do července budou na některých lodích nainstalována zařízení vydávající zvuk, který by měl delfíny odpuzovat. Odborníci si ale nejsou jisti, že bude experiment fungovat. Delfíni si podle nich můžou na zvuky zvyknout.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
Další zprávy