Uherské Hradiště - Policie dopadla zloděje, který před týdnem na hradě Buchlov na Uherskohradišťsku ukradl roh nosorožce a několik map vytržených z historického atlasu světa.
Třicetiletý muž z Ústeckého kraje byl dopaden krátce po činu.
Cena rohu odhadem činí 1,6 milionu korun, u map se pohybuje ve statisících. Kriminalisté pachatele obvinili z krádeže a poškození cizí věci. Hrozí mu až osm let, momentálně je ve vazební věznici.
Podezřelého muže si při jedné z prohlídek všimla průvodkyně. Informovala kastelána Rostislava Joška, který se obrátil na policii.
Pachatel se podle Joška na trase odpojil od své skupiny a pak se přidal ke skupině následující.
Policisté zatím obsadili všechny únikové cesty z hradu a zloděje zadrželi. Přestože je srpen, muž měl na sobě šusťákovou bundu. Pod ní skrýval mapy i zmíněný roh.
"Nacházely se v přírodovědném muzeu ve druhém patře. Jejich historická cena je samozřejmě nevyčíslitelná. Atlas pochází z poloviny 18. století, je to jedna z největších knih, které na Buchlově máme. Byl poškozen vytrhnutím 11 listů. Rohy nosorožců máme ve sbírkách čtyři, pochází zřejmě z 19. století. Jejich cena je obrovská, na burzách se pohybuje ve strašlivých částkách," popsal předměty zlodějova zájmu buchlovský kastelán.
Rohy možná schovají
Náklady na opravu atlasu vyčíslil restaurátor na 64.000 korun.
Podle Joška se sice bezpečnostní opatření na hradě osvědčila, průvodci však byli po události opětovně poučeni.
"Systém se neustále mění a opravuje, určitě přijmeme i další opatření. Byli jsme upozorněni, že dochází ke krádeži těchto přírodnin po celé republice. Je docela možné, že rohy nosorožců, jejichž hodnota se pohybuje v milionových částkách, budou z expozice odstraněny a ukryty," dodal Jošek.
Ukradené předměty se podle něj na Buchlov vrátí do týdne, až policie dokončí všechny potřebné úkony.
Buchlov byl podle kastelána už v minulosti několikrát terčem zájmu zlodějů. "Pachatele se ale podařilo vždy zadržet a věci se vždy na hrad vrátily," doplnil Jošek.
Komplice neměl
Podle Bronislava Šabršuly, vedoucího Územního odboru policie v Uherském Hradišti, chtěl muž ukradené předměty zpeněžit. Komplice prý na hradě neměl, podobná krádež se v regionu podle Šabršuly dosud nestala.
České soudy v minulých letech ale případy krádeží historicky cenných předmětů řešily.
Loni v lednu Nejvyšší soud potvrdil podmíněný trest filatelistovi z Příbramska za krádeže historických dokumentů v archivech.
V roce 2010 zase Nejvyšší soud potvrdil pět let vězení Polákovi, který ukradl ve Vědecké knihovně v Olomouci historické mapy ze 16. století. Tehdy soudci upozornili na to, že mezinárodní obchod se starými mapami a listinami neprobíhá živelně či nahodile, ale je "jistým způsobem organizován" renomovanými antikvariáty.