Odvoz munice z areálu ve Vrběticích potrvá minimálně rok

ČTK ČTK
15. 5. 2015 15:43
Vyskladňování začalo 2. února, podle policie by mělo odjet zhruba 400 kamiónů.
Odvoz munice z Vrbětic
Odvoz munice z Vrbětic | Foto: Twitter / Ministerstvo vnitra

Zlín - Odvoz munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku potrvá podle policie minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku. Do dnešního dne odjelo 153 vozidel.

Vyprázdněno zatím bylo 17 z celkem čtyřiceti skladů, ve kterých je uložena munice a výzbrojní materiál.

Vyskladňování začalo 2. února, podle policie by mělo odjet zhruba 400 kamiónů. Část materiálu si firmy odvážejí do svých skladů či k zákazníkům, část končí v armádním skladu v Květné na Svitavsku.

Nadále platí zákaz vstupu do vymezené zóny v okolí asi 1200 metrů od dvou epicenter loňských výbuchů.

"Stanovený bezpečnostní okruh se nebude v nejbližších měsících zásadním způsobem měnit. Důvodem je velké množství munice a jejích úlomků, která je rozmetaná v celém muničním areálu a nachází se také několik desítek centimetrů pod zemí. Pokud připustíme možnost exploze, fragmenty mohou být rozhozeny až do vzdálenosti tisíc metrů, v návaznosti na druhu munice," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Policie také znovu upozorňuje obyvatele na nevhodnost použití zábavní pyrotechniky v okolí muničních skladů. "Jakákoli rána či světelný efekt z blízkého okolí zásadním způsobem brzdí prováděné práce v areálu. Jsme nuceni zjišťovat její příčinu a na nezbytně nutnou dobu přerušit vyskladňování," poznamenala policejní mluvčí.

Podle ní dosud nebylo možné provést kompletní asanaci celého areálu od nevybuchlé munice. Prostor v areálu muničních skladů je silně kontaminovaný, a proto také nebezpečný pro volný pohyb. Areál ve Vrběticích stále střeží armáda.

Kozumplíková upozornila, že vojáci zde mají podle nařízení vlády působit do 30. června. "Velitel zásahu bude reagovat na úkoly a podmínky, které vyplynou z případného nového usnesení," dodala mluvčí.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Policie dosud obvinila pět lidí ze dvou firem, které údajně v areálu skladovaly zakázané protipěchotní miny. Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá policie z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy