Z Vrbětic odjelo už 118 kamionů, s municí pomůžou nová auta

ČTK ČTK
14. 4. 2015 12:01
Vyskladňování začalo 2. února, policie odhaduje počet kamionů, které by měly odjet, zhruba na 400.
Převoz munice ve Vrběticích.
Převoz munice ve Vrběticích. | Foto: ČTK

Vlachovice (Zlínsko) - Celkem 118 kamionů se zkontrolovanou municí a výzbrojním materiálem odjelo do úterý z areálu ve Vlachovicích - Vrběticích na Zlínsku.

Policejní prezident Tomáš Tuhý v úterý předal pyrotechnikům a zlínské policii ve Vrběticích dvě nová terénní vozidla. Automobily jim usnadní práci v areálu, kde loni vybuchly dva muniční sklady.

Celkem odjede 400 kamionů

Vyskladňování začalo 2. února, policie odhaduje počet kamionů, které by měly odjet, zhruba na 400.

Na konci března začali pyrotechnici také asanovat vnější okraj stanoveného bezpečnostního perimetru.

Vyskladňování, kontrola a vývoz munice jim v tom nebrání. Pracují totiž na protilehlé straně areálu od vyskladňovací skupiny. V čištění areálu pomohou pyrotechnikům právě nová vozidla.

Jedno auto za 1,8 milionu

"Pyrotechnická služba ani policie ve Zlínském kraji nemají ve svých výbavách takový typ terénního vozidla, kterým by se mohli přepravovat v tomto specifickém prostředí. Proto pro nás bylo zcela zásadní, aby taková vozidla byla nakoupena," uvedl Tuhý.

Jedno auto stálo 1,18 milionu korun. Podle policejního prezidenta se počítá s nákupem podobných automobilů i do ostatních krajů v České republice, celkem by mělo jít asi o 80 vozidel.

Ve Vrběticích vybuchl loni v říjnu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a v prosinci sklad 12 s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Policie zatím obvinila pět lidí

Policie dosud obvinila pět lidí ze dvou firem, které údajně v areálu skladovaly zakázané protipěchotní miny.

Manažery a zaměstnance společností Excalibur Army a Real Trade podezírá policie z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek uvedl, že uvedené miny nepovažují maďarský stát, od nějž je firma získala, ani české licenční orgány za zakázané, že obvinění je účelové a může způsobit miliardové škody.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy