Armáda chce častěji využívat drony, pomůžou mapovat terén

ČTK ČTK
19. 5. 2015 14:51
Doposud armáda využívala drony pouze na misi českých vojáků v Afghánistánu a při leteckých průzkumech nad areálem muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku.
Foto: Vojtěch Marek

Brno  - Česká armáda počítá v budoucnu s hojnějším využitím bezpilotních prostředků, především pro průzkum terénu.

Zatím mají vojáci ve výzbroji izraelské drony značky Raven a od letošního ledna testují bezpilotní stroje ScanEagle z USA. Využívají je čeští vojáci v Afghánistánu.

Drony hojně prezentují firmy a vývojáři na zbrojařském veletrhu Idet, který byl v úterý zahájen na brněnském výstavišti.

První zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun připomněl, že myšlenka využití bezpilotních letounů v armádě se objevila již po druhé světové válce.

Nejdále ve vývoji a výrobě jejich nejmenší formy - dronů - postoupili podle něj Izraelci. Jejich drony Raven řadí odborníci k těm lehčím.

Váží do deseti kilogramů. Americký ScanEagle je naopak těžší a čeští vojáci si na jeho využití teprve zvykají.

Fandí jim i Zeman

Širší využívání dronů české armádě opakovaně doporučil prezident Miloš Zeman. Podle Balouna mají bezpilotní prostředky mnoho výhod, jsou ale poměrně nákladné.

Využít je lze především na území, které je již ovládáno ze vzduchu, a to k monitoringu nebo mapování terénu. Některé z těchto strojů mohou nést rakety či další zbraně.

Svůj dron prezentuje na Idetu například brněnské výzkumné centrum Ceitec. Tým jeho vědců z Ústavu automatizace a měřicí techniky již tři roky vyvíjí systém Cassandra. Tvoří jej pozemní roboti propojení s dronem, které kontroluje operátor s využitím speciální helmy.

Pozemní roboti mapují terén. Plně automatický dron by je měl vystřídat ve chvíli, kdy roboti narazí na překážku, kterou neumí zdolat.

Ve Vrběticích se osvědčily

"Ještě nám zbývá doladit automatické propojení pozemních robotů a dronů. Tento systém by mohl mít poměrně široké využití. Armáda jej může použít k ostraze objektů i průzkumu. Dron lze opatřit senzory a měřit v nebezpečné lokalitě radioaktivitu. Pomohl by i hasičům," řekl člen týmu vědců Luděk Žalud.

Patrně největší využití v ČR měly zatím drony ve Vrběticích na Zlínsku, kde byly použity po výbuchu v areálu muničních skladů k leteckému průzkumu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy