Valenta chce vést kandidátku Soukromníků a Svobodných na Zlínsku, musí se ale přestěhovat z Monaka

ČTK ČTK
19. 4. 2016 16:24
Majitel loterijní společnosti Synot a senátor Ivo Valenta zvolený za Soukromníky by měl být lídrem společné kandidátky Strany soukromníků a Strany svobodných občanů pro podzimní krajské volby ve Zlínském kraji. Musí se však stihnout přestěhovat do Zlína z Monaka, kde měl dosud trvalé bydliště. Dvojkou na kandidátce je krajský šéf Svobodných Tomáš Pajonk. Kdyby se Valenta z Monaka přestěhovat nestačil, bude jedničkou právě Pajonk. "Dle zákona musím mít trvalé bydliště ve Zlínském kraji. Musím ukončit svůj pobyt v Monaku, po 18 letech to není jednoduché," uvedl Valenta, podle kterého jde o časově náročnou záležitost. "Dělám vše pro to, abych to stihl," uvedl Valenta.
Ivo Valenta
Ivo Valenta | Foto: DVTV
 

Právě se děje

před 34 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy