Korupčník a král hazardu Valenta přednášel studentům. Měli nám to říct, zlobí se sponzor

Markéta Hronová Markéta Hronová
24. 3. 2016 18:14
Ivo Valenta, senátor a majitel společnosti Synot odsouzený za korupci, v úterý přednášel na Vysoké škole ekonomické v rámci série přednášek Cesta úspěšných. Akci, kterou pořádá studentská organizace Cashflow klub, kritizoval Nadační fond proti korupci a Občané proti hazardu. Přednášky sponzoruje Česká spořitelna, která chce být o přednášejících vždy dopředu informována. "Kdybychom to věděli dopředu, jak jsme byli domluveni, nechtěli bychom být s přednáškou pana Valenty spojováni. Budeme s organizátory řešit, proč nám to nedali vědět," říká Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny.
Senátor Ivo Valenta
Senátor Ivo Valenta | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Nadační fond proti korupci protestuje proti úterní přednášce senátora a majitele společnosti Synot Iva Valenty na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Členům fondu se nelíbilo, že by o tom, jak být úspěšný, měl se studenty diskutovat právě Valenta, který je odsouzený ve fotbalové korupční kauze. 

"Kromě samotného faktu účasti v této kauze je pravděpodobně větším problémem to, jak se Ivo Valenta k této události staví. Svoji zásadní účast v korupční kauze prezentuje jako známku mužnosti. K této kauze rovněž v Hospodářských novinách uvedl: „Každý správný chlap má mít nějaký škraloup. Pokud nemá, tak to není správný chlap," uvedl projektový manažer nadace Janusz Konieczny.

Ten upozornil na to, že Valenta se měl na přednášce věnovat „inspiracím pro mladou generaci“. "Raději si nepředstavuji, co tím má na mysli," uvedl. Proti přednášce se ohradil také spolek Občané proti hazardu, kterým vadí Valentův otevřený prohazardní lobbing.

Studenti nám to měli dát vědět, zlobí se sponzor debat

Debaty spolku Cashflow klub sponzoruje Česká spořitelna, kterou naštvalo, že jim studenti o pozvání Valenty nedali vědět. "Nemáme z toho radost. V pravidlech grantu je jasně zanesena povinnost zaslat bance předem pozvánky na akce, u kterých jsme uvedeni jako partneři, abychom měli možnost výběru. V případě přednášky pana Ivo Valenty se tak nestalo," řekla Aktuálně.cz Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny.  

Pokud by dopředu věděli, že má přijít Valenta, ptali by se studentů, proč si vybrali zrovna jeho, jak bude debata vypadat a co si od ní slibují. S organizátory přednášek Cesta úspěšných se chtějí sejít, a až poté se rozhodnou, jaké z toho, že jim nedali o výběru hosta vědět, vyvodí důsledky. "Můžeme to vyřešit domluvou, snížením finančních prostředků i tak, že jim třeba příští rok grant nedáme. Zatím ale není nic jisté," doplnila Studihradová.

Rektorka VŠE Hana Machková Koniecznému odpověděla, že studentům dávají ve výběru hostů svobodu. "Pevně věřím v integritu a patřičný nadhled studentů VŠE, kteří se zajisté nenechají strhnout výroky jediného řečníka," reagovala na výhrady fondu.

Rektorka: Studenty poučíme

Podle tiskového oddělení školy studenti debatu zvládli. "Organizátoři akce pana Valentu pozvali, aby studentům prezentoval své zkušenosti v oblasti začínajícího podnikání a startupů. Předmětnou debatu se studentům podařilo vést ve zcela akademicky korektním duchu," uvádí mluvčí vysoké školy Zuzana Politzerová.

Diskusi si chválí i sám Valenta. "S návštěvníky akce jsem se podělil o své zkušenosti s podnikáním a možnostech jejich zúročení v politice. Podobných příjemných setkáních se rád příležitostně účastním," uvedl v reakci na nesouhlas, který jeho přednáška vyvolala.

Hana Machková Koniecznému napsala, že pro příště budou studentské organizace poučeny o výběru vhodných hostů.

Pozvání podobného hosta si napříště nicméně rozmyslí i zakladatel projektu Cesty úspěšných Jan Skryja. "Vzhledem k negativním reakcím na adresu školy i organizace bych pořádání podobné akce v budoucnu rozhodně zvážil a kontroverzní hosty z programu vynechal. I tak si vážím otevřenosti vedení školy vzhledem k odlišným názorovým proudům," napsal k tomu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy