Korupčník a král hazardu Valenta přednášel studentům. Měli nám to říct, zlobí se sponzor

Markéta Hronová Markéta Hronová
24. 3. 2016 18:14
Ivo Valenta, senátor a majitel společnosti Synot odsouzený za korupci, v úterý přednášel na Vysoké škole ekonomické v rámci série přednášek Cesta úspěšných. Akci, kterou pořádá studentská organizace Cashflow klub, kritizoval Nadační fond proti korupci a Občané proti hazardu. Přednášky sponzoruje Česká spořitelna, která chce být o přednášejících vždy dopředu informována. "Kdybychom to věděli dopředu, jak jsme byli domluveni, nechtěli bychom být s přednáškou pana Valenty spojováni. Budeme s organizátory řešit, proč nám to nedali vědět," říká Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny.
Senátor Ivo Valenta
Senátor Ivo Valenta | Foto: Blahoslav Baťa

Praha - Nadační fond proti korupci protestuje proti úterní přednášce senátora a majitele společnosti Synot Iva Valenty na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Členům fondu se nelíbilo, že by o tom, jak být úspěšný, měl se studenty diskutovat právě Valenta, který je odsouzený ve fotbalové korupční kauze. 

"Kromě samotného faktu účasti v této kauze je pravděpodobně větším problémem to, jak se Ivo Valenta k této události staví. Svoji zásadní účast v korupční kauze prezentuje jako známku mužnosti. K této kauze rovněž v Hospodářských novinách uvedl: „Každý správný chlap má mít nějaký škraloup. Pokud nemá, tak to není správný chlap," uvedl projektový manažer nadace Janusz Konieczny.

Ten upozornil na to, že Valenta se měl na přednášce věnovat „inspiracím pro mladou generaci“. "Raději si nepředstavuji, co tím má na mysli," uvedl. Proti přednášce se ohradil také spolek Občané proti hazardu, kterým vadí Valentův otevřený prohazardní lobbing.

Studenti nám to měli dát vědět, zlobí se sponzor debat

Debaty spolku Cashflow klub sponzoruje Česká spořitelna, kterou naštvalo, že jim studenti o pozvání Valenty nedali vědět. "Nemáme z toho radost. V pravidlech grantu je jasně zanesena povinnost zaslat bance předem pozvánky na akce, u kterých jsme uvedeni jako partneři, abychom měli možnost výběru. V případě přednášky pana Ivo Valenty se tak nestalo," řekla Aktuálně.cz Andrea Studihradová z tiskového oddělení České spořitelny.  

Pokud by dopředu věděli, že má přijít Valenta, ptali by se studentů, proč si vybrali zrovna jeho, jak bude debata vypadat a co si od ní slibují. S organizátory přednášek Cesta úspěšných se chtějí sejít, a až poté se rozhodnou, jaké z toho, že jim nedali o výběru hosta vědět, vyvodí důsledky. "Můžeme to vyřešit domluvou, snížením finančních prostředků i tak, že jim třeba příští rok grant nedáme. Zatím ale není nic jisté," doplnila Studihradová.

Rektorka VŠE Hana Machková Koniecznému odpověděla, že studentům dávají ve výběru hostů svobodu. "Pevně věřím v integritu a patřičný nadhled studentů VŠE, kteří se zajisté nenechají strhnout výroky jediného řečníka," reagovala na výhrady fondu.

Rektorka: Studenty poučíme

Podle tiskového oddělení školy studenti debatu zvládli. "Organizátoři akce pana Valentu pozvali, aby studentům prezentoval své zkušenosti v oblasti začínajícího podnikání a startupů. Předmětnou debatu se studentům podařilo vést ve zcela akademicky korektním duchu," uvádí mluvčí vysoké školy Zuzana Politzerová.

Diskusi si chválí i sám Valenta. "S návštěvníky akce jsem se podělil o své zkušenosti s podnikáním a možnostech jejich zúročení v politice. Podobných příjemných setkáních se rád příležitostně účastním," uvedl v reakci na nesouhlas, který jeho přednáška vyvolala.

Hana Machková Koniecznému napsala, že pro příště budou studentské organizace poučeny o výběru vhodných hostů.

Pozvání podobného hosta si napříště nicméně rozmyslí i zakladatel projektu Cesty úspěšných Jan Skryja. "Vzhledem k negativním reakcím na adresu školy i organizace bych pořádání podobné akce v budoucnu rozhodně zvážil a kontroverzní hosty z programu vynechal. I tak si vážím otevřenosti vedení školy vzhledem k odlišným názorovým proudům," napsal k tomu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy