Valenta dluží 144 milionů. Téměř 100 milionů si loni vydělal

Michael Labutta
Aktualizováno 9. 7. 2015 11:21
Král hazardu Ivo Valenta jako poslední člen českého Parlamentu zveřejnil výdělky a závazky z loňského roku, kdy se stal senátorem.
Foto: ČTK

Praha - Loterijní magnát Ivo Valenta si loni ze všech senátorů vydělal nejvíc peněz na vedlejších příjmech. Získal přes 80 milionů na úrocích z dluhopisů a dalších 16,5 milionu na dividendách. Současně ale dluží 144,6 milionu na takzvaných lombardních, tedy krátkodobých úvěrech.

Vyplývá to z majetkového přiznání, které Valenta zveřejnil ve čtvrtek jako poslední člen českého Parlamentu.

Ústavní činitelé sice mají povinnost zveřejnit svá přiznání do konce června, Valentovo čestné prohlášení se ale zdrželo na cestě z Monaka, kde senátor žije.

Co se týká výdělku, Valenta tvrdí, že přes 33 milionů mu přinesly úroky akciové společnosti Synot W, která podniká s loterijními zařízeními. Dalších téměř 47 milionů pak vynesly úroky sázkové společnosti Synot Tip.

Zisk mu přinesly i dividendy za 16,5 milionu korun vyplacené společností Sheading Financial Ltd. se sídlem na Kajmanských ostrovech.

Valentovy závazky za téměř 145 milionů korun tvoří lombardní úvěry - krátkodobé půjčky zajištěné zástavou movitých věcí. Typicky třeba cennými papíry, šperky nebo drahými kovy.

Úvěr 52,6 milionu korun Valentovi dala KBL Monaco, další dvě půjčky za necelých 92 milionů pak poskytla BSI Monaco SAM.

Senátor je podle svého oznámení společníkem v devíti firmách, z toho ve třech kajmanských (Sheading Financial Ltd., Sunpoint International Ltd. a Avron Trading Ltd.), třech ukrajinských (Roayal Ltd., Real Estate Ltd. a Synot Ukraine Ltd.) a dvou slovenských (Synot Gastro Slovakia a Kúpele Zelená Žaba).

Zároveň zastával Valenta funkce v 18 společnostech. Byl mimo jiné ředitelem a předsedou představenstva šesti kyperských společností, jednatelem španělské Synot Gaming Spain a prokuristou českých firem Synot ICT Services a Synot Real Estate. V sedmi společnostech působil v dozorčích radách - včetně společností Synot Tip v Česku a na Slovensku.

Ivo Valenta původně vystudoval střední hotelovou školu v Mariánských Lázních, od roku 1989 podniká. V roce 1991 založil s otcem a bratrem firmu Synot, která se zpočátku zaměřila zejména na provozování výherních automatů. Dnes společnost působí v dalších jedenácti zemích.

V roce 2004 byl Valenta kvůli účasti ve fotbalové korupční aféře potrestán v disciplinárním řízení i u soudu. Soud mu tehdy uložil pokutu 350 tisíc korun a čtyřměsíční podmíněný trest.

Kdo vydělal a kdo se zadlužil

Mezi senátory s nejvyššími vedlejšími příjmy patřili kromě Valenty také generální ředitel firmy Juta Jiří Hlavatý (za ANO), kterému dividendy této firmy vynesly 10,5 milionu korun, lékař Hassan Mezian (ČSSD) díky 2,6 milionu korun za pronájem nemovitostí v Litoměřicích a profesorka Eva Syková (za ČSSD), která si přivydělala zhruba 2,5 milionu korun zejména jako ředitelka Ústavu experimentální medicíny.

K nejzadluženějším senátorům patřil ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) se závazky ve výši 5,5 milionu korun a místostarostka Dobřan Dagmar Terelmešová (ČSSD), která splácí zhruba 3,9 milionu korun podobně jako starosta Božího Daru Jan Horník (za STAN).

 

Právě se děje

Další zprávy