Olomouc/Zlín - Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek definitivně uzavřel kauzu daňového úniku za 158 milionů korun. V případu, ve kterém jde o podezření z nelegální výroby alkoholu na Zlínsku, bylo původně obžalováno 16 lidí.
Většina z nich již byla potrestána pravomocně. Odvolací soud se ve čtvrtek zabýval případem zbývajících pěti obžalovaných, kteří se společně s žalobcem odvolali proti rozsudku zlínského krajského soudu.
Všechny nakonec zprostil obžaloby. Soudy kauzu řešily od roku 2009.
Soud se ve čtvrtek zabýval případem dvou zástupců Zlínstavu Miroslava Abraháma a Pavla Molly a také Miloše Nováčka, který údajně obchody organizoval. Zlínský krajský soud totiž trojici zprostil obžaloby, s čímž nesouhlasil státní zástupce.
Proti uloženému podmíněnému trestu se k vrchnímu soudu odvolal někdejší šéf Finančního ředitelství v Brně Miroslav Čáslavský i daňový poradce Zdeněk Rigl.
Podle rozsudku krajského soudu Čáslavský předával Riglovi informace z vyšetřování podezření z daňového úniku, muži měli stavebním firmám navíc pomáhat podezření vyvrátit. Vrchní soud dvojici definitivně zprostil obžaloby.
"Nebylo prokázáno, že by se stal skutek, který jim byl kladen za vinu," řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy. Svou roli hrálo při rozhodování i to, že se soud nemohl opřít kvůli procesním důvodům o telefonické odposlechy.
Vrchní soud se ve čtvrtek zabýval i případem dvou zástupců Zlínstavu Miroslava Abraháma a Pavla Molly a také Miloše Nováčka, který údajně obchody organizoval. Proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal žalobce. "Zprošťující rozsudek jsme potvrdili, vina nebyla prokázána," doplnil mluvčí vrchního soudu.
Podle obžaloby v letech 2000 až 2002 tehdejší ředitel společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka nakoupil téměř 700 tisíc litrů lihu, který byl určen na výrobu kapalin do ostřikovačů Cinol. Líh ale údajně nebyl znehodnocen, tedy denaturován, a byl zřejmě využit na výrobu alkoholu bez odvedení spotřební daně.
Údajní hlavní pachatelé jsou bez trestu
Dalajka jej podle obžaloby po dohodě se spoluobžalovaným Milošem Nováčkem, který podle žalobce vše organizoval, jako denaturovaný jen vykázal. Podle obžaloby pak Nováček spolu se zástupci stavebních firem Moravostav, Stapo Morava a Zlínstav vyráběl doklady o fiktivní spotřebě Cinolu. Podle dokladů měl být spotřebován na stavbách například jako přísada do omítek.
Dalajka s Nováčkem, které obžaloba označila za hlavní pachatele, nakonec od soudu odešli bez trestu. Ostatní obžalovaní si tresty za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby většinou vyslechli už dříve.
Bývalý předseda představenstva Moravostavu Miroslav Kvapil dostal tříletou podmínku a peněžitý trest dva miliony korun, stejný trest soudy uložily jeho někdejšímu zástupci Bohuslavu Šebkovi. Šéfovi Stapo Morava Jiřímu Podolskému soudy vyměřily 1,5 roku s odkladem na dvě léta a peněžitý trest milion korun.
Podmíněné tresty uložil soud i dalším sedmi zaměstnancům Moravostavu. Obžalovaným původně hrozily mnohaleté tresty, soudy však s ohledem na délku trestního řízení ukládaly pouze podmínky.