Radnice vyhlížejí nové vedení. Přednost dostal Senát

Zdeněk Dvořák
20. 10. 2010 15:09
Povolební vyjednávání v Kroměříži a Holešově váznou
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou.
Volební komise na Kroměřížsku znovu zasednou. | Foto: Miroslav Anton

Kroměříž/Holešov - Obyvatelé Kroměříže a Holešova zatím netuší, jaké koalice povládnou v jejich městech.

Jednání politických stran, které se dostaly do zastupitelstev, buď probíhají, nebo ještě nezačala. Lídry vítězných stran (a zároveň úřadující starosty) v těchto dnech zaměstnává především druhé kolo voleb do Senátu.

V Kroměříži, největším městě okresu, jsou a budou jednání obtížná. Sedmadvacet míst v zastupitelstvu si totiž rozdělilo hned osm stran.

"Když se domluvíte se zástupci jedné strany, je výstup z této dohody nepřekonatelnou překážkou pro stranu třetí. S tím jsem ale počítal," přiznal Miloš Malý, starosta a lídr kandidátky vítězné ČSSD.

"Jednání jsou teprve na začátku, ale předpokládáme, že v radě chybět nebudeme. Stejně jako TOP 09," reagovala Jarmila Číhalová, jenž vedla kandidátku hnutí Starostů.

V Holešově jednání o složení „vlády" teprve začínají. Do zastupitelstva proniklo šest stran. Dnes večer se sejde místní rada vítězné ODS a určí, jaké priority má starosta a lídr kandidátky Zdeněk Janalík u příštích koaličních partnerů prosadit. „Vyjasníme si, jak budeme postupovat," potvrdil Janalík. Ten předpokládá, že dohoda bude podepsaná koncem příštího týdne a 8. listopadu se tak sejde ustavující schůze nového zastupitelstva.

Malého a Janalíka ale zaměstnává i druhé kolo voleb do Senátu, ve kterém se utkají. Shodli se však na tom, že kampaně před rozhodujícím hlasováním nemají vliv na tempo vyjednávání o složení městských rad.

Oba soupeři hodlají nejen vyhrát ve svých městech, ale také „vyloupit" baštu svého soupeře. Malý proto přijede osobně získávat hlasy do Holešova, Janalík se chystá pohovořit s obyvateli Kroměříže. „Přijedu za nimi ve čtvrtek," potvrdil holešovský starosta. „Hodlám navštívit co nejvíce měst a obcí v regionu. Dnes budeme rozdávat růže v Kroměříži," sdělil Malý. Ten si svůj středeční program zpestřil i tím, že oddával v Kostelanech. „Nikdo jiný ze zastupitelů se k tomu neměl, tak jsem to vzal," dodal s úsměvem.

Ani jeden z rivalů neuvažuje o tom, že by v případě vítězství v senátních volbách skončil jako starosta. Janalík si tuto kombinaci vyzkoušel už v předchozích šesti letech. „Lze obě funkce zvládat, i když je to náročné. Jde o výhodné propojení praktických zkušeností z radnice se zákonodárnou funkcí v Senátu," konstatoval. „Tohle spojení funkcí je prospěšné. Starostové se často setkávají s tím, že normy schválené parlamentem jsou neefektivní nebo přímo nepodařené. Pokud bude v Senátu hodně starostů, můžou jejich schvalování přímo ovlivnit," upozornil Malý.

Kombinování funkce senátora s dalším zaměstnáním kritizoval před prvním kolem voleb soupeř Malého a Janalíka, kandidát Věcí veřejných Ignác Hoza. Prohlásil, že v případě zisku místa v horní komoře parlamentu se vzdá místa pedagoga na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Neprošel ale prvním kolem, v počtu získaných hlasů se umístil na osmém místě mezi devíti kandidáty.

 

Právě se děje

Další zprávy