Pyrotechnici našli ve Vrběticích ostatky pohřešovaných mužů

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 20:30
Testy DNA potvrdily, že jde o oba pohřešované pracovníky firmy Imex Group, jejíž sklad v areálu vybuchl.
Pyrotechnici zasahují v oblasti, kde vybuchl muniční sklad.
Pyrotechnici zasahují v oblasti, kde vybuchl muniční sklad. | Foto: Policie ČR

Zlín - Pyrotechnici našli v blízkosti vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily, že jde o oba pohřešované muže, pracovníky firmy Imex Group, jejíž sklad v areálu vybuchl.

Na tiskové konferenci to v pátek řekl ředitel krajského ředitelství policie Zlínského krajeJaromír Tkadleček s tím, že rodiny už byly informovány. Muži byli pohřešováni ode dne výbuchu v polovině října.

Krátce po výbuchu hovořily odhady o škodách v řádu desítek milionů korun. V pátek ředitel Tkadleček uvedl, že následné náklady na odstranění následků exploze, vyčištění areálu a převoz zbylé munice se vyšplhají na stovky milionů korun.

Ministerstvo vnitra odhaduje své náklady na práce prováděné po explozi ve Vrběticích na 42 milionů korun, část těchto peněz bude chtít z letošní rezervy státního rozpočtu, uvedla dnes Česká televize. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) chce podle ČT vládu brzo pořádat o 15 milionů korun.

Ve Vrběticích o půlnoci v noci ze středy na čtvrtek vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu. Pyrotechnici ji stanovili k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice uskladněné v dalších budovách. Nyní začnou čistit jejich okolí i prostor kolem přístupových cest.

Celkem se musí podle ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Michala Dlouhého vyčistit 12 hektarů plochy. "Jsou to nejen komunikace, ale i zatravněné plochy, je to práce velmi obtížná a nebezpečná. Včera jsme museli ve dvou případech ničit nalezenou munici na místě," uvedl Dlouhý. Počet pyrotechniků na místě se od čtvrtka zvýšil ze tří na sedm.

Pyrotechnici by rádi prostor vyčistili do konce listopadu, pokud jim práci neztíží například sněžení. Poté vstoupí do skladů a budou kontrolovat stav munice, zda je neporušená a schopná převozu či je poškozená a bude se likvidovat na místě nebo v jiném prostoru.

Podle Dlouhého nelze odhadnout, jak dlouho tato kontrola munice a skladů potrvá. Teprve po ní však do skladů budou moci vstoupit zástupci firem a bude se moci začít řešit odvoz munice.

Sklad ve Vrběticích, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. V areálu je podle pyrotechniků téměř 7000 tun munice.

Policisté společně s vojáky nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od ohniska výbuchu. Přibylo také psovodů. Policie varuje veřejnost před vstupem do prostoru. Stále totiž nelze vyloučit, že munice leží rozházená po okolních lesích.

 

Právě se děje

Další zprávy