Hejtman: Nevybuchlá munice z Vrbětic by mohla jít do Květné

ČTK Domácí ČTK, Domácí
13. 11. 2014 14:56
Ve Vrběticích se ozývají další výbuchy. Aby mohli pyrotechnici do objektu, je potřeba alespoň sedm dní bez explozí.
Okolí muničního skladu je stále uzavřené.
Okolí muničního skladu je stále uzavřené. | Foto: Vojtěch Marek

Květná (Svitavsko) - Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) vidí znovuotevření muničního skladu v Květné na Svitavsku jako jediné řešení uskladnění materiálu z vrbětického areálu na Zlínsku.

Muniční sklad by hlídala armáda. Dohodli se na tom zástupci Pardubického kraje, ministerstva obrany a obcí. Munice z Vrbětic by v Květné měla být umístěna jen na přechodnou dobu, řekl Netolický.

"Podle informací náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty má jít o dočasné umístění munice z Vrbětic, a to jen části. Ve Vrběticích má uskladněnou munici pět vlastníků, z nichž čtyři budou schopni munici, s níž obchodují, předat svým odběratelů," uvedl hejtman. 

Muniční sklad byl v Květné zrušen loni

V Květné byl vloni nejdříve zrušen muniční sklad, zásobovací středisko skončilo kvůli úsporám k 31. prosinci. Armáda se areál snažila neúspěšně prodat. Podle Netolického je stále funkční oplocení i kamerový systém, budou se muset obnovit poplachové a havarijní plány a vše podstoupí schvalovací proces, kde mohou hejtmanství i obce uplatnit své námitky.

Po odvezení zbývající munice z Květné, což by mělo být příští rok, zůstane sklad funkční. Bude ale sloužit jako záložní sklad ministerstva vnitra, na které jej armáda převede. O areál by se měly starat jednotky Integrovaného záchranného systému.

"Bude-li Květná obnovována, objekt bude střežen vojenskou policií. To považuji za základní předpoklad k tomu, aby všichni věděli, co v objektu je, v jakém stavu a že to bude především bezpečné. Že to nebude hlídat žádná soukromá agentura čítající jednotky vrátných. Vše také bude přísně evidováno a nebude moci dojít k tomu, co se stalo ve Vrběticích, že namísto očekávaných tisíc nebo dva tisíce tun munice tam bylo najednou nějakých 15 tisíc tun," řekl Netolický.

Místním sklad nevadí

Obec Květná se návratu muničního skladu neobává, místní jsou na něj zvyklí. "Spoléháme na to, že nám to přinese i nějakou zaměstnanost. Dříve v celém středisku dělalo 40 až 50 lidí, i kdyby to byla polovina, bylo by to dobré," řekl nedávno starosta Petr Škvařil.

Vláda by podle Netolického měla o Květné rozhodnout v týdnu od 24. listopadu, bezpečnostní rada státu by měla zasedat 1. nebo 2. prosince. Na 9. prosince je plánováno jednání bezpečnostní rady kraje.

"Nedá se čekat, že by se munice do Květné přemísťovala v nejbližších týdnech. Celý skladový areál se musí reaktivovat, munice ve Vrběticích také ještě není zcela bezpečná," uvedl Netolický. Část bude zlikvidována ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku.

Výbuchy ve Vrběticích ještě neustaly

Nekontrolované exploze v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, stále ještě neustaly. Prozatím poslední byla zaznamenána před půlnocí, řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ve středu se ozvaly tři neřízené detonace.

"Pyrotechnici denně vyhodnocují záznamy pořízené kamerou, jež je umístěná poblíž epicentra původního výbuchu a požáru. Zároveň po každé neřízené explozi vyrážejí do prostoru ke kontrolám objektů, které se v něm nacházejí. Teplota na povrchu ohniska exploze se nemění, zůstává stále stejná, kolem 12 stupňů," uvedla Kozumplíková.

Pyrotechnici stanovili sedmidenní dobu bez neřízených výbuchů nutnou k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Rozmezí 1 200 metrů od epicentra stále kontrolují policisté a armáda.

Sklad ve Vrběticích vybuchl 16. října, následkem toho v areálu vypukl požár. Objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy