Z areálu ve Vrběticích se třetí den neozval neřízený výbuch

ČTK ČTK
15. 11. 2014 14:44
Prozatím poslední nekontrolovaná exploze byla zaznamenána před středeční půlnocí.
Do objektu má prozatím přístup pouze policie.
Do objektu má prozatím přístup pouze policie. | Foto: Policie ČR

Vlachovice - Nekontrolované exploze v areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, zřejmě ustávají. Prozatím poslední byla zaznamenána před středeční půlnocí, od té doby jsme žádnou nezaznamenali, řekla v sobotu zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ve středu se ozvaly celkem tři neřízené detonace.

Pyrotechnici stanovili sedmidenní dobu bez neřízených výbuchů nutnou k tomu, aby mohli prostor prohlásit za bezpečný a povolit odvoz munice z budov v areálu. Pokud se neozve další neřízený výbuch, zmíněná doba uplyne úderem půlnoci příští středu. Na okamžik, kdy budou moci prohlédnout epicentrum výbuchu, čekají také vyšetřovatelé.

Lidé do prostoru stále nesmějí

Policie a vojáci nadále nepřetržitě střeží okruh v rozmezí 1200 metrů od epicentra výbuchu. Policie varuje veřejnost před vstupem do zakázaného prostoru. Stále totiž nelze vyloučit možnost nálezu munice rozházené po okolních lesích.

Sklad, který si pronajímala ostravská společnost Imex Group, vybuchl 16. října. Dva její zaměstnanci jsou stále pohřešováni. Ve skladu explodovaly desítky tun munice. Celkové množství v 27 skladech areálu bylo odhadováno na tisíc tun, na zasedání vlády se však mluvilo až o 15 tisících tunách. Munice bude zřejmě převezena do Květné na Svitavsku.

Vláda by měla převozu do Květné rozhodnout v týdnu od 24. listopadu, bezpečnostní rada státu má zasedat začátkem prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy