Příchod věrozvěstů slavilo na Velehradě 60 tisíc lidí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 7. 2013 18:49
Poutníci se sjeli ze všech koutů Evropy. Na mši nechyběl ani prezident
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Janík.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Vyvrcholení oslav 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě navštívilo podle organizátorů téměř 60 tisíc lidí.

Odhady policie o počtu návštěvníků se podle krajské mluvčí Jany Macalíkové pohybují zhruba o 15 až 20 tisíc níže, přesto návštěvnost národní poutě s přehledem překonala čísla z minulých let.

Desítky tisíc návštěvníků se sjelo na poutní mši podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Slovinska, Maďarska či Rakouska.

Slavnosti se zúčastnily osobnosti veřejného života v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Nechyběli ani ministři, mše se zúčastnil ministr financí Miroslav Kalousek i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

"Očekávání se naplnila. Přijelo ještě více lidí, než jsme si mysleli, takže jsme museli otevřít i jedno záložní parkoviště. Ve spolupráci s policií jsme ale tento příval poutníků zvládli. Nemám hlášené žádné problémy," popisuje situaci na Velehradě Kořenek.

Vrcholem sobotního dne byla tradiční poutní mše svatá, při níž byl hlavním celebrantem a kazatelem papežský legát kardinál Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský papeže Františka. Mši sloužil překvapivě v českém jazyce.

"Nebývá obvyklé, že by cizinec slavil liturgii v národním jazyce dané země. To udělalo velkou radost všem našim biskupům, na prvním místě v čele s panem kardinálem Dukou," uvedl páter Josef Nuzík, generální vikář Arcibiskupství olomouckého. Lidé odměnili Josipa Bozaniće potleskem.

V závěru slavnostní mše udělila Česká biskupská konference několik vyznamenání osobnostem z kultury. Řád svatých Cyrila a Metoděje si odnesl například primáš cimbálové muziky Hradišťan Jiří Pavlica. Jedna z pamětních medailí poputuje až za oceán, k Čechoameričanům Raymondovi a Clarice Snokhousovým.

ČBK manžele, kteří žijí na ranči u městečka West, poničeném v dubnu výbuchem továrny na hnojiva, ocenila za propagaci české kultury v zahraničí a za podporu církve v ČR i USA.

Kolapsů bylo letos méně

Slavnost byla z hlediska policie klidná. "Na improvizované obvodní oddělení, které jsme na Velehradě měli, nikdo neoznámil žádný trestný čin ani přestupek, jen nalezenou peněženku. Hledali jsme také příbuzné dvěma ztraceným dětem, což se ale po chvíli podařilo. Co se dopravy týče, tak při příjezdu a odjezdu se tvořily kolony, ale s tím se muselo počítat," řekla Macalíková.

Slavnosti přálo i počasí. Na rozdíl od loňského roku, kdy návštěvníky potrápily vysoké teploty, letos počasí věřícím přálo. Podepsalo se to příznivě na nižším počtu kolapsů a nevolností z horka. Maltézská pomoc jich letos podle Marešové ošetřila 12.

"V davu bylo relativně teplo, ohrožení byli lidé, kteří nejedli a nepili. Vesměs jsme ošetřovali starší osoby. Dvě jsme ve spolupráci se záchrannou službou nechali odvézt na ošetření, neboť zvraceli a bolelo je břicho," dodala hlavní sestra Maltézské pomoci Marešová. Nejvíce práce měli dle jejich slov ošetřovatelé s vytahováním klíšťat.

Jeden z bodů programu bylo také oficiální vyslání mladých misionářů Mons. Janem Graubnerem do oblastí, v nichž se budou věnovat rok pracovně-sociálním programům.

Návštěvnost na čtvrtečním programu Dnů lidí dobré vůle, který vyvrcholil benefičním koncertem, pořadatelé odhadli na 18 tisíc lidí. Na koncertu vybralo pro neziskové organizace 1,8 milionu Kč.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě každoročně oslavují příchod soluňských bratří na Moravu. Letos byly oslavy významnější díky kulatému výročí.

 

Právě se děje

Další zprávy