Zlín - Krajský soud ve Zlíně v pondělí uložil tresty od tří let do 7,5 roku šesti Čechům, dvěma Ukrajincům a jednomu Rusovi, kteří podle obžaloby připravili při obchodech s kovy stát na dani z přidané hodnoty o téměř 89 milionů korun.
Hlavou skupiny byl podle státního zástupce Lea Foltýna třiatřicetiletý Jan Švédík z Břidličné na Bruntálsku, který byl v září ve Zlíně za podobnou trestnou činnost nepravomocně odsouzen na 7,5 roku. Soud mu nyní uložil šestiletý trest.
Všem obžalovaným hrozilo pět až deset let vězení.
"Jde o rozsáhlou a společensky škodlivou trestnou činnost, která výrazně ohrožuje fiskální zájmy České republiky. Podle finančního úřadu se může vztahovat na 15 až 30 procent podobných obchodů, což jsou výrazné finanční prostředky," uvedl předseda senátu Radomír Koudela.
Podle něj není o vině obžalovaných pochyb, usvědčily je zejména odposlechy a výpověď Švédíka. Rozsudek není pravomocný, jeden obžalovaný se odvolal na místě, ostatní si ponechali lhůtu pro podání odvolání.
Podle Foltýna skupina po vzájemné domluvě a podrobném naplánování a také po dohodě o rozdělení zisku vytvořila z obchodních společností účelové obchodní řetězce. Přes ně pak realizovali spekulativní nákupy a prodeje zboží - barevných a jiných kovů.
Principem podvodu podle státního zástupce bylo, že se mezi firmami, takzvanými nárazníkovými společnostmi, nacházel i 'ztracený obchodník', který neodvedl DPH. Částku, kterou tak 'ušetřili' na dani z přidané hodnoty, si členové řetězce údajně rozdělili.
Firmy s dobrou image
Nárazníkové společnosti měly zdánlivou obchodní činností daňový podvod zakrýt tak, aby na něj úřady nepřišly. Proto byly do řetězce zařazovány i firmy s dobrou image a bezproblémovou historií, což ještě odhalení daňových úniků ztěžovalo.
Obžalovaní byli podle státního zástupce zapojeni do jednotlivých společností a jako představitelé firem údajně věděli, která bude ztraceným obchodníkem a neodvede DPH. Pořadí, počet firem i ztracený obchodník se v účelových řetězcích navíc operativně obměňovaly.
Podle obžaloby řídil vše Švédík, který sjednával dodávky zboží ze Slovenska a Německa, určoval ceny i odměny pro své společníky, kteří v případu figurují jako jednatelé či předsedové představenstev zapojených společností, někteří i jako takzvaní bílí koně.
Švédík, který je stíhán i v dalším případu pro podobnou trestnou činnost a v jiném pro úplatkářství, vinu doznal a pomohl usvědčit i komplice. Soud to podle Koudely ocenil nižším trestem.
Švédík ale už loni dostal za krácení daní nepravomocně 7,5 roku. Odvolací soud mu tak bude ukládat trest souhrnný i za dnes souzený daňový únik.
Dva se přiznali, ostatní vinu odmítli
Kromě Švédíka se přiznal i Miroslav Jantula z Rusavy na Kroměřížsku, jenž dostal 6,5 roku. Ostatní vinu odmítli.
Nejvyšší trest, 7,5 roku a peněžitý trest milion korun, dostali představitelé firem s dobrou historií René Bárta ze Zlína a Jozef Migaš z Opavy. Šest let a peněžitý trest 500.000 korun soud uložil Stanislavu Neuberovi z Chomutova. Šest let mají podle rozsudku strávit ve vězení i Pavel Dudek z Rýmařova na Bruntálsku a Rus Oleg Rogalskij, jehož soud navíc na deset let vyhostil z ČR.
Vyhoštěn na deset let byl i Ukrajinec Stanislav Popovych, jemuž soud jako jedinému uložil trest pod spodní hranici sazby, tři roky podmíněně odložené na pět let. Ukrajinci Ruslanu Verdijevovi uložil trest 5,5 roku a propadnutí rodinného domu v Hluku na Slovácku. Z Česka ho nevyhostil, protože zde má nezletilé děti, jež jsou občany ČR.
Všem obžalovaným soud zakázal na deset let pracovat ve vedení obchodních společností a družstev. Švédíkovi navíc zabavil přes 700.000 eur, které policie zajistila na jeho účtu.