Praha - Dědici Jana Antonína Bati se ostře distancovali od zlínského krajského radního Františka Čuby (SPOZ) a tvrzení jeho asistenta Ivana Adámka, že radnímu vyjádřili uznání a zvažují finanční podporu pro nový agrokombinát.
Adámek podle Kroměřížského deníku uvedl, že mělo dojít i k setkání v sídle krajského úřadu, které však bylo odloženo kvůli zdravotním potížím Baťova vnuka Johna G. Nashe. Nash to však označil za „naprostou a nehoráznou lež".
„Absolutně odmítám, že by byla pravda cokoli z toho, co pan Čuba ústy svého asistenta pro Kroměřížský deník uvedl. Můj dědeček byl celý život kategoricky proti komunismu a komunistům, a jistě by nepřipustil, že by jeho jméno mělo být spojováno s někým, jako je František Čuba," řekl Nash.
Čubův asistent Adámek se ale pro Aktuálně.cz vyjádřil, že informace o podpoře Baťových potomků rozhodně nejsou z jeho ani z radního hlavy.
„Pana docenta Čubu s těmito informacemi přímo kontaktoval jistý pan Šenkyřík, který se představil jako rodinný přítel Baťů. Kontaktoval i pana Kvasničku z České televize, takže nám to přišlo důvěryhodné a necítili jsme potřebu jeho tvrzení ověřovat," hájil své počínání asistent Adámek.
Podle jeho slov, už se případem ani on ani radní Čuba nechtějí zabývat.
Baťovi potomci, jejichž americkou větev v Česku zastupuje Tomáš Pecina, ale nyní zvažují další právní kroky.
„Je to jedním slovem drzost, a bohužel, právně proti tomu můžeme udělat jen velmi málo. Dosud jsem - snad naivně - věřil, že pan Čuba je v zásadě slušný, talentovaný člověk, který se jen kdysi octl ve špatné době na špatném místě. Po tom, co jsem si teď přečetl v Kroměřížském deníku, jsem názor na něj změnil. Je to lhář," uvedl Pecina.
František Čuba je kontroverzní osobností úzce spjatou s komunistickou stranou minulého režimu. Od roku 1963 řídil pověstné JZD Slušovice, kterému bývá pro jeho někdejší prosperitu také přezdíváno „socialistický zázrak".