Příseka - Při opravě kostela v Zahrádce našli archeologové u kostelní zdi 25 kostrových hrobů.
Nejstarší byl z románské fáze kostela, další dva odborníci datovali před konec 13. století. Zbývající hroby byly barokní nebo se nedaly časově určit.
Řekla to Marie Jirková z telčského pracoviště Národního památkového ústavu.
Kostel svatého Víta v Zahrádce je poslední památkou na městečko zbourané v 70. letech minulého století kvůli stavbě vodárenské nádrže Švihov na Želivce.
Veřejnou sbírku na záchranu kostela s cennými vnitřními malbami předloni zahájilo občanské sdružení Přátelé Zahrádky. Podařilo se jim už sehnat statisíce korun na odvlhčení první části kostelního zdiva.
Práce začaly koncem minulého roku. Jejich součástí byl záchranný archeologický průzkum.
Nález hrobů při východní stěně kostela archeology nepřekvapil. Ke křesťanské tradici patřila snaha být pohřben co nejblíže oltáři, vysvětlil archeolog Pavel Macků.
Kosti budou znovu uloženy u kostela
Vzhledem k osmisetletému pohřbívání v jednom místě byla půda takřka až k podloží několikanásobně přeskupená. "Od povrchu tak byly prakticky všude zachycovány ojedinělé či větší shluky kostí a lebek," uvedl.
Všechny kosti byly vyzvednuty a po ukončení stavebních prací budou znovu uloženy u kostela.
Ze zásypu archeologové získali i zlomky keramiky z 13. až 18. století a mnoho železných hřebů z již rozpadlých rakví. Některé barokní hroby obsahovaly části růženců a medailonů se svatými patrony. Našly se i dvě dřevěné rakve z 16. až 18. století.
Nejstarší dochovaná písemná zmínka o kostele v Zahrádce pochází z 26. července 1219, kdy byla ves s kostelem a přilehlým újezdem darována vyšehradské kapitule.