Dobronín - Minimálně devět mužů bylo pohřbeno v hromadném hrobě na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku.
Jak v pátek sdělila mluvčí policie kraje Vysočina Dana Čírtková, potvrdily to testy DNA.
Lidské ostatky byly na louce Budínka u Dobronína nalezeny loni v létě.
Podle svědectví by mělo jít o místní Němce zavražděné 19. května 1945 členy revoluční gardy. Tvrdí to alespoň němečtí potomci údajných obětí.
Archeologové tehdy odhalili a vyzvedli ostatky až třinácti lidí. Testy DNA, které provádí pražský Kriminalistický ústav, nyní potvrdily, že kosterní pozůstatky opravdu patřily minimálně devíti lidem.
"Z vytipovaných kostí bylo stanoveno celkem devět rozdílných profilů DNA. To ukazuje na devět různých jedinců mužského pohlaví. DNA profil se nepodařil stanovit zatím u jednoho předpokládaného jedince," potvrdila Čírtková.
Vzorky kriminalisté porovnají s DNA pozůstalých
Získané vzorky chtějí kriminalisté porovnat s DNA pozůstalých žijících v Německu, aby mohla být provedena identifikace ostatků.
"V současné době na doručení dalšího srovnávacího materiálu od potenciálních potomků z Německa stále čekáme. Teprve poté budou experti z Kriminalistického ústavu schopni profily DNA porovnat a provést vlastní identifikaci obětí," dodala Čírtková.
Prohlédněte si galerii z Dobronína
Mezitím se policisté pokusí najít ostatky dalších dvou pohřešovaných Němců.
Ti by měli být podle svědectví pohřbeni u železničního náspu pod viaduktem na kraji Dobronína. Policisté tu spolu s archeology Masarykovy univerzity nedávno provedli průzkum georadarem, ten ale žádný hrob neodhalil.
Hrob dalších obětí se bude hledat v květnu
"Výsledky tohoto zkoumání, s ohledem na řadu rušivých vlivů, jednoznačně neprokázaly výskyt pozemních anomálií. Proto není možné přesně určit místo, kde by se měly nacházet další možné oběti poválečných událostí z roku 1945. V této lokalitě se přesto bude provádět archeologický průzkum," řekla Čírtková.
Policisté se podle ní už dohodli s vlastníkem náspu - Správou železniční dopravní cesty. Kopat by se tu mělo ve druhé polovině května a to za dozoru vlastníka.
Pokud policejní vyšetřování potvrdí, že nalezené ostatky skutečně patří Němcům ztraceným 19. května 1945, budou kosterní pozůstatky pochovány ve společném hrobě na dobronínském hřbitově. Hrob by pak měl být opatřen náhrobkem se jmény potvrzených obětí. V polovině března o tom rozhodlo dobronínské zastupitelstvo.