Dobronín se uvolil pohřbít mrtvé. Klade si však podmínky.

Dobronín se uvolil pohřbít  mrtvé. Klade si však podmínky.
Z tehdy německé obce Bergersdorf (Kamenná) po skončení války odvlekly revoluční gardy dospělé muže.
Slavné revoluční dny tu připomíná okázalý památník zbudovaný ve  velkoněmeckém stylu.
Muže z Kamenné odvezli do Dobronínské hasičárny.Po odpočinku a posílení v hostinci se pro své spoluobčany vrátili.
Podle svědků, měli být ubiti právě tady. Kriminalisté tu objevili ostatky třinácti těl.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 3. 2011 11:19

Podle zákona o pohřebnictví je obec povinna pohřbít ostatky osob nalezených na jejím katastru. Dvakrát muselo jednat zastupitelstvo Dobronína, než vyslovilo souhlas s pohřbením Němců, které jejich spoluobčané utloukli po skončení války. Zastupitelé nechtějí stále dovolit, aby na náhrobku byla uváděna jména zavražděných, jejichž těla se nepodaří identifikovat, nebo nebudou nalezena. Nesouhlasí ani s kamenným křížem vysokým 140 centimetrů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy