Ujetí vlaku způsobil strojvedoucí, vyřadil brzdy. Stroj se snažila zastavit cestující

Domácí Domácí
24. 1. 2020 13:48
Strojvedoucí, kterému loni v únoru ujel vlak a dál pokračoval čtyři kilometry bez řízení, se dopustil chyby při opravě brzd, čímž způsobil samovolné rozjetí soupravy. Konstatuje to závěrečná zpráva o vyšetřování události, kterou vydala Drážní inspekce. Vlak se pak pokoušela zabrzdit dcera výpravčího, který jí volal, když se ve své stanici nedočkal vlaku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

K události došlo loni 19. února na Vysočině. Motorový vlak RegioSpider s jedenácti cestujícími na palubě kolem deváté hodiny ranní směřoval z Velkého Meziříčí do stanice Martinice, když automaticky zastavil kvůli poruše brzd, informuje web zdopravy.cz.

Podle inspekce strojvedoucí chyboval, když vystoupil z vlaku a snažil se soupravu opravit. "Strojvedoucí, ve snaze závadu odstranit a uvést vlak opět do pohybu, manipuloval se vzduchovými ventily takovým způsobem, že vypustil vzduch z obou podvozků a zároveň uzavřel přívod vzduchu od kompresorů," píše se ve zprávě.

Tím podle vyšetřovatelů vyřadil z provozu brzdný systém obou podvozků vlaku a ten se samovolně rozjel zpět do stanice Velké Meziříčí. Muž tak porušil návod pro případ poruchy, který tento postup vysloveně zakazuje.

Vlak brzdila dcera strojvedoucího z Křižanova

Situace se ještě více zkomplikovala, když se po rozjezdu automaticky zavřely dveře, a strojvedoucí se tak nemohl dostat zpět do vlaku. Rozjetý vlak se tak pokoušela zastavit jedna z cestujících - dcera výpravčího z Křižanova, který se s ní spojil poté, co se ve své stanici nedočkal příjezdu vlaku.

Žena nejprve strhla záchrannou brzdu, tu ale strojvedoucí při opravě vyřadil z provozu také. Aktivovala se pouze elektromagnetická kolejnicová brzda, díky které začal vlak ve střídavých intervalech alespoň trochu přibržďovat. Výpravčí své dceři dále radil, jak vlak zastavit, žena se snažila brzdit i z kabiny strojvedoucího. Po několika kilometrech přišlo stoupání a vlak tak bezpečně zastavil ve stanici Velké Meziříčí.

Událost se obešla bez zranění i materiálních škod. České dráhy přijaly vůči strojvedoucímu opatření, které ale dále ve zprávě nespecifikují, podle předchozího šetření policie však trestný čin nespáchal. Test na alkohol měl negativní.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy