Vlak na Vysočině jel šest kilometrů bez strojvedoucího, cestujícím se nic nestalo

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2019 13:46
Osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel v úterý několik kilometrů bez strojvůdce. Ve vlaku tou dobou bylo jedenáct cestujících, nikomu se nic nestalo. Informoval o tom server NovinyVM, incident následně potvrdily České dráhy i Drážní inspekce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Petr Kučera

Vlak během jízdy bez strojvedoucího nehavaroval, nikomu se nic nestalo a nebyla zaznamenána žádná škoda, uvedla inspekce. Případ se nyní vyšetřuje, nejspíš jde o selhání strojvedoucího, který byl mimo vlak.

Incident se stal v úterý po deváté hodině ráno. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se vlak rozjel v situaci, když strojvedoucí nebyl ve vlaku.

Konkrétní příčiny, jak se vlak rozjel a následně zastavil, zatím ovšem známy nejsou, šetří je inspekce a policie, dodal.

"Oznámení jsme přijali a případem se zabýváme. Šetříme ho pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, ze kterého je podezřelý strojvedoucí vlaku," řekla mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková. Rozhodující podle ní budou závěry Drážní inspekce.

Podle serveru NovinyVM se cestující po zjištění, že jedou v neřízeném vlaku, snažili vlak zastavit pomocí ruční brzdy. Ta však nefungovala a ve voze vypukla panika. Po šesti kilometrech a překonání třech vysokých mostů a jednoho tunelu dojel vlak do Velkého Meziříčí a zastavil. K tomu nejspíš přispěla změna sklonu trati.

Na lince jezdí České dráhy. "Podle prvotních informací z šetření se lze již nyní domnívat, že k mimořádnosti došlo v důsledku individuálního selhání lidského faktoru. Strojvedoucí vlaku byl stejně jako při všech jiných podobných mimořádných událostech postaven mimo výkon služby strojvedoucího a přeřazen na jinou práci v depu," řekl mluvčí státního dopravce Petr Šťáhlavský.

Video: Dechberoucí časosběr. Povodeň spláchla železniční trať i s vlakem

Tudy jezdíval vlak. Při povodních v Austrálii zmizela za pár dní vlaková trať | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy