V Loukově na Kroměřížsku vybuchla autocisterna firmy Čepro, jeden člověk je zraněný

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2018 21:00
Starosta Loukova Antonín Zlámal řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele, evakuovány podle něj byly pouze objekty společnosti Čepro.
Požár v Loukově
Požár v Loukově | Foto: Požáry.cz

Loukov (Kroměřížsko) - V areálu Čepra v Loukově odpoledne vybuchla a vzňala se autocisterna, od ní chytily další dvě. Novinářům na místě to řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Nádrže na paliva ani technologie nejsou podle ní ohroženy. Hasičský záchranný sbor ČR uvedl na facebooku, že k 19:00 místo požáru dohořívá a požár má být zhruba do hodiny uhašen.

"Hoří ropné produkty," řekla novinářům Javoříková. Na místě je podle ní také chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm a vypomáhá i Olomoucký kraj.

"Taktéž byly zasaženy i výdejní lávky pohonných hmot. Okolní nádrže a technologie nejsou zasaženy ani nijak ohroženy. Pouze došlo k explozi a požáru jedné autocisterny a od toho chytly další dvě autocisterny," uvedla mluvčí. Výbuch v areálu Čepra nastal kolem 16:00. Zraněn byl jeden člověk

Generální ředitel Čepra Jan Duspěva informoval, že neštěstí způsobil požár vozidla jednoho ze zákazníků. "Podle našich informací došlo někdy okolo 16:00 k zahoření u vozidla našeho zákazníka. Videozáznam, který máme k dispozici, je nyní předmětem vyšetřování. Od tohoto vozidla, cisterny, se požár rozšířil na další tři autocisterny, dvě z nich vybuchly," řekl Duspěva. 

"Díky hasičům se podařilo požár lokalizovat pouze na výdej autocisteren, není tedy ohrožena ani hmota našich zákazníků, ani státních hmotných rezerv, ani žádné další technologie," řekl Duspěva. "Analyzujeme rozsah škod a připravujeme se na spuštění výdeje v nouzovém režimu," doplnil s tím, že škodu odhadují na 50 až 70 milionů korun.

Dým viditelný 30 kilometrů daleko

Mluvčí společnosti Čepro Lenka Svobodová dříve uvedla, že požár se týkal výdejního zařízení, a nádrže na skladování pohonných hmot nejsou ohroženy. 

Dým z požáru je viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Starosta Loukova Antonín Zlámal řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele. Silnice do areálu je uzavřená.

"Jsme neustále v kontaktu s policií, hasičským záchranným sborem a neustále to konzultujeme i s vedením Čepra. Informace poslední jsou takové, že celé Čepro bylo evakuované," řekl Zlámal.

"Informovali jsme rozhlasem, aby lidi nevětrali a nechodili se dívat do blízkosti Čepra, protože víme, že je to jedna z největších zásobáren v republice," dodal. Dým z požáru jde ale opačným směrem na obec Osíčko.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny v oblasti hlavy a zlomeniny nohou. "Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života," uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely kvůli události vlaky, hasiči však již podle webu Českých drah povolili obnovení provozu.

Společnost Čepro zahájila v roce 2011 v Loukově provoz nových skladovacích nádrží. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní. Projekt tvoří čtyři objekty o celkovém objemu 140 tisíc metrů krychlových. Jsou to největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Investice do jejich výstavby činila přibližně 1,4 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy