V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, čtyři členové posádky zemřeli

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 9. 2018 21:49
V areálu firmy nikdo zraněn nebyl, v hale se v době pádu vrtulníku nikdo nenacházel, nebyly v ní ani žádné technologie.
V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, první záběry z místa neštěstí | Video: Aktuálně.cz

Plzeň - Na halu firmy v Domažlické ulici na Borských polích v Plzni ve středu  spadl malý vrtulník. Tři muži a jedna žena zemřeli, informoval mluvčí záchranné služby Martin Brejcha. "Došlo ke smrtelnému zranění čtyř osob, které tvořily posádku," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Dana Ladmanová. V rozhovoru pro ČT24 mluvčí doplnila, že šlo o jednoho Čecha a tři cizince.

V areálu firmy nikdo zraněn nebyl, v hale se v době pádu vrtulníku nikdo nenacházel, nebyly v ní ani žádné technologie, uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Řidič natočil vrtulník v Plzni pár minut před nehodou | Video: Twitter/Pavel Jursik

Policisté dostali o situaci hlášení v 17:20. Záchranáři kvůli neštěstí vyhlásili hromadné postižení osob. Na místo vyslali všechny dostupné posádky, vystartoval i vrtulník leteckých záchranářů. Přijeli také hasiči a policie. "Bohužel dvě osoby utrpěly zranění neslučitelná se životem a na místě zemřely. O život dalších dvou členů posádky ještě záchranáři bojovali. I přes veškerou snahu záchranářských týmů ale nedošlo k obnovení životních funkcí a lékařka musela i v tomto případě konstatovat smrt," řekl Brejcha.

Vrtulník zůstal zavěšen na konstrukci haly a částečně do ni propadl. Původní informace hovořily o tom, že vrtulník spadl na objekt žárové zinkovny Mea, zástupce firmy ale informoval, že to byla sousední hala jiné firmy.

"Jedná se o menší halu asi 25 krát 15 metrů, vysoká je kolem pěti metrů, byla úplně prázdná," uvedl Poncar. Z vrtulníku unikly i provozní kapaliny, únik ale nebyl tak velký. "Požár nevznikl, ani nevznikne," řekl mluvčí hasičů. 

Budovu prověřoval také statik, podle jeho vyjádření zřícení konstrukce nehrozí. "Hasiči po domluvě s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod provedou stabilizaci budovy a následně vyproštění vrtulníku," dodal Poncar.

Podle manažera vnějších vztahů Zdravotnické záchranné služby Vítězslava Sladkého se zřítil soukromý vrtulník Robinson R 44. "Dle svědků vrtulník letěl nad terénem, nezvládl manévr, přetočil se na bok a následně spadl," uvedl.

Policisté na místě nehodu dále vyšetřují.

Vrtulník stejného typu Robinson R 44 Raven se v kraji zřítil v srpnu 2016 u Plas. Zemřeli v něm dva muži, instruktor a pilot ve věku 55 a 43 let. Pilot nacvičoval s instruktorem přistání při selhání motoru, takzvanou autorotaci. Instruktor nalétal s vrtulníky přes 6000 hodin, pilot víc než 54 hodin. Jedním z členů posádky byl bývalý pilot letecké záchranné služby. Podle závěrečné zprávy zavinila nehodu série chyb pilota při nácviku autorotace.

Jedná se o jednu z nejhorších havárií vrtulníku v české historii. Nejvíce obětí si vyžádala nehoda ze září roku 1972, kdy se nedaleko Rudíkova u Třebíče zřítil vojenský vrtulník Mi-4, kterému se utrhl nosný rotor. Při neštěstí zemřelo deset lidí na palubě. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy