V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, čtyři členové posádky zemřeli

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 9. 2018 21:49
V areálu firmy nikdo zraněn nebyl, v hale se v době pádu vrtulníku nikdo nenacházel, nebyly v ní ani žádné technologie.
V Plzni spadl vrtulník na výrobní halu, první záběry z místa neštěstí | Video: Aktuálně.cz

Plzeň - Na halu firmy v Domažlické ulici na Borských polích v Plzni ve středu  spadl malý vrtulník. Tři muži a jedna žena zemřeli, informoval mluvčí záchranné služby Martin Brejcha. "Došlo ke smrtelnému zranění čtyř osob, které tvořily posádku," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Dana Ladmanová. V rozhovoru pro ČT24 mluvčí doplnila, že šlo o jednoho Čecha a tři cizince.

V areálu firmy nikdo zraněn nebyl, v hale se v době pádu vrtulníku nikdo nenacházel, nebyly v ní ani žádné technologie, uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Řidič natočil vrtulník v Plzni pár minut před nehodou | Video: Twitter/Pavel Jursik

Policisté dostali o situaci hlášení v 17:20. Záchranáři kvůli neštěstí vyhlásili hromadné postižení osob. Na místo vyslali všechny dostupné posádky, vystartoval i vrtulník leteckých záchranářů. Přijeli také hasiči a policie. "Bohužel dvě osoby utrpěly zranění neslučitelná se životem a na místě zemřely. O život dalších dvou členů posádky ještě záchranáři bojovali. I přes veškerou snahu záchranářských týmů ale nedošlo k obnovení životních funkcí a lékařka musela i v tomto případě konstatovat smrt," řekl Brejcha.

Vrtulník zůstal zavěšen na konstrukci haly a částečně do ni propadl. Původní informace hovořily o tom, že vrtulník spadl na objekt žárové zinkovny Mea, zástupce firmy ale informoval, že to byla sousední hala jiné firmy.

"Jedná se o menší halu asi 25 krát 15 metrů, vysoká je kolem pěti metrů, byla úplně prázdná," uvedl Poncar. Z vrtulníku unikly i provozní kapaliny, únik ale nebyl tak velký. "Požár nevznikl, ani nevznikne," řekl mluvčí hasičů. 

Budovu prověřoval také statik, podle jeho vyjádření zřícení konstrukce nehrozí. "Hasiči po domluvě s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod provedou stabilizaci budovy a následně vyproštění vrtulníku," dodal Poncar.

Podle manažera vnějších vztahů Zdravotnické záchranné služby Vítězslava Sladkého se zřítil soukromý vrtulník Robinson R 44. "Dle svědků vrtulník letěl nad terénem, nezvládl manévr, přetočil se na bok a následně spadl," uvedl.

Policisté na místě nehodu dále vyšetřují.

Vrtulník stejného typu Robinson R 44 Raven se v kraji zřítil v srpnu 2016 u Plas. Zemřeli v něm dva muži, instruktor a pilot ve věku 55 a 43 let. Pilot nacvičoval s instruktorem přistání při selhání motoru, takzvanou autorotaci. Instruktor nalétal s vrtulníky přes 6000 hodin, pilot víc než 54 hodin. Jedním z členů posádky byl bývalý pilot letecké záchranné služby. Podle závěrečné zprávy zavinila nehodu série chyb pilota při nácviku autorotace.

Jedná se o jednu z nejhorších havárií vrtulníku v české historii. Nejvíce obětí si vyžádala nehoda ze září roku 1972, kdy se nedaleko Rudíkova u Třebíče zřítil vojenský vrtulník Mi-4, kterému se utrhl nosný rotor. Při neštěstí zemřelo deset lidí na palubě. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy