Starostu informovali dvě hodiny po výbuchu. Lidé radši ujeli

Radek Nohl Radek Nohl
13. 8. 2015 21:34
Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt dostal první oficiální zprávu o výbuchu v nedalekém Unipetrolu až skoro dvě hodiny po něm. Jenže do té doby už mu volaly desítky znepokojených občanů.
Požár po výbuchu v litvínovské chemičce Unipetrol.
Požár po výbuchu v litvínovské chemičce Unipetrol. | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Je čtvrtek po 11. hodině, zhruba dvě hodiny po mohutném výbuchu v nedaleké litvínovské chemičce Unipetrol, a starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt dostává teprve první zprávu od ústeckých hasičů. Hlasový automat ho v jedné větě informuje o tom, že v továrně hoří. Hasiči prý mají požár pod kontrolou.

Do té doby mu žádnou informaci nikdo nedal. Jenže Buřt už řeší desítky telefonátů místních občanů, kteří nevědí, co se stalo. "Lidé dali na Facebook poplašnou zprávu, ať si občané chystají zavazadla, že se bude evakuovat celý Horní Jiřetín. Někteří na to slyšeli, vzali děti ze školky a radši odjeli," prohlásil Buřt.

K žádné evakuaci však nakonec nedošlo.

Odejít museli jen lidé, kteří v továrně pracují. Brzy poté, co požár propylenové jednotky vypukl, mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Petr Bureš řekl, že se hledá laborantka, která v chemičce pracovala. Hrozilo, že je v okolí místa, kde hořelo. To ale poté vedení společnosti Unipetrol dementovalo.

"Najednou se to otřáslo a začalo hořet. Všichni utíkali co nejdál," popsala ČTK zaměstnankyně firmy. Výbuch, ke kterému v továrně došlo, byl podle Buřta obrovský a plameny, které šlehaly nad továrnou, se dají srovnat s asi největší havárií v chemičce ze 70. let minulého století. "Oficiálně nám doteď (čtvrtek večer, pozn. red.) nikdo neřekl, co se tam stalo," stěžuje si Buřt.

Právě v té době, kdy starosta Horního Jiřetína dostal první zprávu, že mají hasiči požár pod kontrolou, se ale na veřejnosti objevily informace, že hrozí další výbuchy. Policisté kvůli tomu uzavřeli hlavní i okolní silnice kolem chemičky.

Situace byla skutečně dramatická. Nejprve požár hasilo sedm hasičských jednotek. Poté se na místo sjeli hasiči z celého kraje. A podle mluvčího Lukáše Marvana hasily požár až čtyři desítky jednotek. Záchranáři museli ošetřit několik hasičů, jeden z nich dokonce zkolaboval. Nikdo jiný zraněn nebyl. Hasiči původně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, později ho změnili na mimořádný poplach.

Lidé z okolních obcí si však stěžovali i na nepříjemný popílek a černé saze. Ty se z litvínovské továrny dostaly až do sousedního Německa a podle místního starosty překvapily i turisty, kteří tu byli na výletě.

Nebezpečné látky neunikly

Hasiči, se kterými reportér deníku Aktuálně.cz mluvil a kteří v okolí chemičky měřili, řekli, že žádný únik nebezpečných látek z chemičky nezjistili. Do Litvínova přijeli až z Plzeňského kraje. "Byli jsme na několika místech a nic jsme zatím nenaměřili," prohlásili ve čtvrtek večer.

Nic jsme nenaměřili, říká hasič.
Nic jsme nenaměřili, říká hasič. | Foto: Ludvík Hradilek

To poté potvrdil také ministr životního prostředí Richard Brabec. "Tím, že hořely uhlovodíky, tak se nevyvíjely nějaké vysloveně toxické látky. Samozřejmě se tam vyvíjí oxid uhličitý, oxid uhelnatý. Podle všech zpráv to vypadá, že okolí bezprostřední nebezpečí nehrozilo a nehrozí," řekl ČTK Brabec.

Havárie měla ale již dopad na akcie Unipetrolu. Cenné papíry holdingu během čtvrtka zlevnily o pět procent a dostaly se tak na nejnižší cenu za poslední téměř čtyři týdny.

Etylénová jednotka v litvínovském závodě Unipetrolu, ve které ve čtvrtek hořelo, byla nedávno v krátké době dvakrát neplánovaně odstavena, podle firmy kvůli čištění.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bernie Sanders odstoupil z prezidentské kampaně

Americký senátor Bernie Sanders ve středu ukončil kampaň na demokratického kandidáta do nadcházejících prezidentských voleb. V konferenčním hovoru to oznámil svému volebnímu týmu, informovala agentura Reuters.

V prezidentských volbách se tak proti Donaldu Trumpovi postaví bývalý viceprezident Joe Biden.

před 45 minutami

Afghánistán propustil 100 vězňů z Tálibánu, jde o jednu z podmínek mírové dohody

Afghánská vláda ve středu propustila 100 vězněných příslušníků radikálního hnutí Tálibánu. Prohlásila, že jde o část 5000 vězňů, kteří mají být propuštěni na základě dohody, kterou v únoru podepsal Tálibán se Spojenými státy. Představitelé Tálibánu nicméně uvedli, že zatím neověřili, zda jde o vězně, kteří byli na seznamu předaném Washingtonu během jednání, napsala agentura AP.

Vzájemné předání vězňů představuje jeden z hlavních bodů mírových rozhovorů v Afghánistánu, jejichž cílem je ukončit desítky let trvající ozbrojený konflikt v zemi. Afghánská vláda se na výměně vězňů s Tálibánem domluvila minulý týden při prvním přímém vyjednávání mezi těmito dvěma stranami po 18 letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy