Starostu informovali dvě hodiny po výbuchu. Lidé radši ujeli

Radek Nohl Radek Nohl
13. 8. 2015 21:34
Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt dostal první oficiální zprávu o výbuchu v nedalekém Unipetrolu až skoro dvě hodiny po něm. Jenže do té doby už mu volaly desítky znepokojených občanů.
Požár po výbuchu v litvínovské chemičce Unipetrol.
Požár po výbuchu v litvínovské chemičce Unipetrol. | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Je čtvrtek po 11. hodině, zhruba dvě hodiny po mohutném výbuchu v nedaleké litvínovské chemičce Unipetrol, a starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt dostává teprve první zprávu od ústeckých hasičů. Hlasový automat ho v jedné větě informuje o tom, že v továrně hoří. Hasiči prý mají požár pod kontrolou.

Do té doby mu žádnou informaci nikdo nedal. Jenže Buřt už řeší desítky telefonátů místních občanů, kteří nevědí, co se stalo. "Lidé dali na Facebook poplašnou zprávu, ať si občané chystají zavazadla, že se bude evakuovat celý Horní Jiřetín. Někteří na to slyšeli, vzali děti ze školky a radši odjeli," prohlásil Buřt.

K žádné evakuaci však nakonec nedošlo.

Odejít museli jen lidé, kteří v továrně pracují. Brzy poté, co požár propylenové jednotky vypukl, mluvčí záchranné služby Ústeckého kraje Petr Bureš řekl, že se hledá laborantka, která v chemičce pracovala. Hrozilo, že je v okolí místa, kde hořelo. To ale poté vedení společnosti Unipetrol dementovalo.

"Najednou se to otřáslo a začalo hořet. Všichni utíkali co nejdál," popsala ČTK zaměstnankyně firmy. Výbuch, ke kterému v továrně došlo, byl podle Buřta obrovský a plameny, které šlehaly nad továrnou, se dají srovnat s asi největší havárií v chemičce ze 70. let minulého století. "Oficiálně nám doteď (čtvrtek večer, pozn. red.) nikdo neřekl, co se tam stalo," stěžuje si Buřt.

Právě v té době, kdy starosta Horního Jiřetína dostal první zprávu, že mají hasiči požár pod kontrolou, se ale na veřejnosti objevily informace, že hrozí další výbuchy. Policisté kvůli tomu uzavřeli hlavní i okolní silnice kolem chemičky.

Situace byla skutečně dramatická. Nejprve požár hasilo sedm hasičských jednotek. Poté se na místo sjeli hasiči z celého kraje. A podle mluvčího Lukáše Marvana hasily požár až čtyři desítky jednotek. Záchranáři museli ošetřit několik hasičů, jeden z nich dokonce zkolaboval. Nikdo jiný zraněn nebyl. Hasiči původně vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, později ho změnili na mimořádný poplach.

Lidé z okolních obcí si však stěžovali i na nepříjemný popílek a černé saze. Ty se z litvínovské továrny dostaly až do sousedního Německa a podle místního starosty překvapily i turisty, kteří tu byli na výletě.

Nebezpečné látky neunikly

Hasiči, se kterými reportér deníku Aktuálně.cz mluvil a kteří v okolí chemičky měřili, řekli, že žádný únik nebezpečných látek z chemičky nezjistili. Do Litvínova přijeli až z Plzeňského kraje. "Byli jsme na několika místech a nic jsme zatím nenaměřili," prohlásili ve čtvrtek večer.

Nic jsme nenaměřili, říká hasič.
Nic jsme nenaměřili, říká hasič. | Foto: Ludvík Hradilek

To poté potvrdil také ministr životního prostředí Richard Brabec. "Tím, že hořely uhlovodíky, tak se nevyvíjely nějaké vysloveně toxické látky. Samozřejmě se tam vyvíjí oxid uhličitý, oxid uhelnatý. Podle všech zpráv to vypadá, že okolí bezprostřední nebezpečí nehrozilo a nehrozí," řekl ČTK Brabec.

Havárie měla ale již dopad na akcie Unipetrolu. Cenné papíry holdingu během čtvrtka zlevnily o pět procent a dostaly se tak na nejnižší cenu za poslední téměř čtyři týdny.

Etylénová jednotka v litvínovském závodě Unipetrolu, ve které ve čtvrtek hořelo, byla nedávno v krátké době dvakrát neplánovaně odstavena, podle firmy kvůli čištění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 51 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy