Požár chemičky odřízl Most od Litvínova. Řidiči neprojedou

Domácí Domácí
Aktualizováno 13. 8. 2015 21:02
Litvínovská chemička od rána hoří. Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče. Kvůli hrozbě dalšího výbuchu hasiči evakuovali asi 1000 lidí.
Požár v chemičce Unipetrol.
Požár v chemičce Unipetrol. | Foto: ČTK

Litvínov - Hasiči dostali pod kontrolu požár v litvínovské chemičce Unipetrol v Záluží, kvůli kterému bylo evakuováno asi 1000 lidí. Jedovaté látky podle mluvčího firmy do vzduchu neunikly. Před devátou hodinou ráno se v chemičce po výbuchu vzňal v jednom zásobníku propylen.

Lidé z okolí nehody hovoří o spadu popílku, velkých černých sazích. Někteří si také stěžují na nedostatek informací. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v této souvislosti uvedl, že hasiči obratem informovali obce s rozšířenou působností, tedy Most a Litvínov, takže pokud si obyvatelé stěžují, že neměli informace, je to věcí radnic.

Nyní se podle Marvana požár už nešíří, hasiči ohnisko chladí proudy vody, lidé i technika zatím postačují. K požáru se sjeli hasiči z celého Ústeckého kraje, na místě zasahuje dvaačtyřicet jednotek. Kvůli hrozbě dalších výbuchů byl dopoledne vyhlášen zvláštní stupeň poplachu.

Původní informace o tom, že je pohřešována jedna žena, se nepotvrdily. Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři také ošetřili čtyři hasiče. Podle mostecké policejní mluvčí Ludmily Světlákové bylo odhadem evakuováno přes 1000 lidí. Z areálu chemičky stoupá sloup hustého tmavého dýmu, místy se objevoval oheň.

Policie po výbuchu chemičku v Záluží i její okolí v okruhu jednoho kilometru vyklidila. Uzavřena je silnice I/27 mezi Litvínovem a Mostem, která zřejmě bude zprovozněna až v pátek. Policie také uzavřela silnici mezi Horním Jiřetínem a Komořany. V současné době je tak nemožné přejet autem z Litvínova do Mostu. 

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova převáží cestující mezi Mostem a Litvínovem náhradní autobusovou dopravou. "Z Mostu z konečné vyjíždějí místo tramvají až do odvolání autobusy vždy dvě minuty po celé hodině a dvě minuty po půl. Autobus je odkloněn do Souše a přes Komořany pokračuje dál přes Jiřetín do Litvínova. Z Litvínova vyjíždějí autobusy také dvakrát do hodiny," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Železničáři kvůli požáru zastavili provoz na úseku mezi stanicemi Louka u Litvínova - Most.

Obří plameny v areálu

Nehoda se stala ráno před devátou hodinou. Z areálu stoupal sloup hustého tmavého dýmu, místy se objevoval oheň. "Je vidět obří plameny, ne z fakule, ale z nějakého provozu, lidé odsud hromadně ujíždějí," řekl redakci emostecko.cz krátce po deváté hodině svědek události, který byl v době výbuchu nedaleko.

Informační linky

Litvínov zřídil kvůli nehodě tři informační linky: 778753350, 778753351, 476767612

V Litvínově kvůli výjimečné situaci zasedla bezpečnostní rada. "Bezpečnostní rada i nadále doporučuje omezit větrání a vycházení. Informace předáváme prostřednictvím IZS, Městské policie, webových stránek města Litvínova a médií. V okolí Litvínova probíhá měření znečištění ovzduší speciálním měřícím vozem IZS. První výsledky nevykazují výskyt škodlivých látek. Situaci nadále monitorujeme a v případě změny stavu situace budeme bezprostředně informovat veřejnost," uvedla po zasedání starostka Kamila Bláhová (ANO). Radiožurnálu řekla, že pravděpodobnou příčinou výbuchu bylo selhání chlazení. "Podle informací došlo k výpadku chladicího okruhu propylenu a následně k tomu výbuchu v zařízení s následným požárem," uvedla.

"Dle informací, které nám poskytl Unipetrol, je situace pod kontrolou, přímé ohrožení občanům v okolních městech nehrozí. Pouze se doporučuje v místech zasažených kouřovou vlečkou omezit větrání, uzavřít okna a nevycházet ven," řekla Margita Kučerová z litvínovské radnice.

 Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda řekl, že požár je pod kontrolou, ale látky musí vyhořet. "Veškerá petrochemická výroba v Litvínově byla z preventivních důvodů odstavena. Byli evakuováni skoro všichni zaměstnanci, na místě zůstali pouze lidé, jejichž přítomnost je nutná k odstavení jednotek," dodal. Pravděpodobně již dnes firma aspoň rámcově vyčíslí dopady odstavení výroby podniku.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který areál navštívil, nebylo ohroženo životní prostředí. "Tím, že hořely uhlovodíky, tak se nevyvíjely nějaké vysloveně toxické látky. Samozřejmě se tam vyvíjí oxid uhličitý, oxid uhelnatý. Podle všech zpráv to vypadá, že okolí bezprostřední nebezpečí nehrozilo a nehrozí," řekl ČTK a Českému rozhlasu Brabec s tím, že situaci monitoruje i Povodí Ohře nebo Česká inspekce životního prostředí. "Myslím, že z toho nejhoršího je to venku. Údajně odjíždějí i hasičské sbory z areálu," dodal Brabec.

Na požár už také reagují investoři Unipetrolu, cena akcie společnosti klesla v dopoledním obchodování o 5,2 procenta na 179,00 korun. Jde o nejnižší úroveň za tři týdny. 

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy