Věznice se má proměnit v tábor pro běžence. Radní nesouhlasí

ČTK ČTK
20. 8. 2015 12:37
Vedení Ústeckého kraje nesouhlasí s tím, aby se z bývalé věznice v Drahonicích u Lubence stalo zařízení pro uprchlíky. Kraj má dost problémů s vyloučenými lokalitami.
Uprchlický tábor v Bělé pod Bezdězem.
Uprchlický tábor v Bělé pod Bezdězem. | Foto: Jakub Plíhal

Ústí nad Labem - Radní Ústeckého kraje nesouhlasí s tím, aby z bývalé věznice v Drahonicích u Lubence vzniklo zařízení pro uprchlíky. Region má podle radních už dost problémů s vyloučenými lokalitami. Své vyjádření pošlou  premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Novinářům to dnes řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Vězeňská služba projednala zapůjčení objektu v Drahonicích ministerstvu vnitra. "Rozhodnutí učiní v nejbližších dnech vláda ČR," řekla mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová.

Věznice byla svou kapacitou 228 míst nejmenší věznicí pro samotný výkon trestu odnětí svobody. V době před amnestií ke konci roku 2012 v ní bylo podle mluvčí celkem 296 vězňů.

Zatímco s věznicí neměla obec Lubenec potíže, její starosta Jiří Chaloupecký řekl, že vznik utečeneckého tábora je v rozporu s územním plánem a obec je zásadně proti tomu.

Z Lubence je to zhruba deset kilometrů do Tisu u Blatna, do jehož katastru patří areál v Balkové. Také on je na seznamu zvažovaných záchytných zařízení, do provozu by mohl být uveden v roce 2016.

Areál v Drahonicích je podle mluvčí ministerstva vnitra Gabriely Vaňkové rezervní kapacitou a o jeho otevření zatím nebylo rozhodnuto. Není tak zatím ani jasné, jaké budou nutné investice do zprovoznění třinácti objektů. "Výše investic se odvíjí především od toho, k jakému účelu bude objekt využíván. V tuto chvíli nemám o investicích bližší informace," řekla Vaňková.

Ministerstvo vnitra zatím kraj pouze telefonicky informovalo a možném využití Drahonic. Podle hejtmana by tam mohlo být zhruba 200 lůžek. "Myslíme, že jsme jedním ze dvou krajů, kde problémů s vyloučenými lokalitami je už dost. Nedovedeme si představit, že by zde přibyly další stovky lidí a že by mohly vznikat konflikty s místní komunitou," popsal Bubeníček.

Cizinecká policie za první půlrok zadržela na území Ústeckého kraje 267 nelegálních migrantů, z toho 70 v červenci. Vloni za stejné období zadrželi policisté v regionu 12 takových osob. Nejvíce běženců míří přes území kraje vlakem do Německa.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy