Úředník chtěl z dotací 10 % jako úplatek, tvrdí žalobce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 11. 2011 16:03
Kromě šéfa organizace, která rozhoduje o státních dotacích, je obžalováno 6 lidí

Ústí nad Labem - V případu Petra Kušnierze, někdejšího šéfa organizace, která rozhoduje o dotacích, jde o úplatky ve výši až 2,82 milionu korun.

Státní zástupce uvedl v žalobě, že Kušnierz chtěl minimálně po dvou žadatelích úplatek. Jednomu z nich údajně dokonce řekl, že za vyřízení dotací si účtuje deset procent z jejich výše, a když odmítl, hrozili mu jeho lidé podpálením domu.

Celkem je v případu obžalováno sedm lidí. Před soudem by měli poprvé stát 14. prosince, řekla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Kušnierz, který stál v čele Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, je ve vazbě od konce března. Stejně jsou na tom i jeho tři údajní spolupracovníci, kteří měli předávání úplatků zprostředkovávat.

Je mezi nimi i jeden Ukrajinec, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso. Ta údajně v 90. letech patřila Kušnierzovu kamarádovi.

Další tři lidé jsou stíháni na svobodě a zřejmě jde o podnikatele, kteří na nabídku spolehlivého vyřízení dotací výměnou za úplatek alespoň načas přistoupili.

Obžaloba se týká tří projektů - Rodinného hotelu pod Třebouňským kopcem, kde Kušnierzovi lidé slibovali asi 12 milionů korun, pak také projektu Penzion Villa Mannesmann s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažované rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Hrozili podpálením domu

V prvním případě údajně Kušnierz jednal s podnikatelem v květnu 2009 ještě jako náměstek ministra zemědělství; u dotačního úřadu tehdy působil jen jako řadový hodnotitel projektů a jeho šéfem se stal až o rok později.

"(Zprostředkovatelé pak žadateli) řekli, že zajisté ví, jak to při přidělování evropských dotací chodí, a že deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," píše se v obžalobě.

Kušnierz a jeho komplicové pak prý opakovaně žádali 1,2 milionu korun jako úplatek, jenže podnikatel tolik v tu chvíli neměl. Jeden z obžalovaných mu pak podle prokuratury hrozil podpálením domu, pak zase sám Kušnierz vyhrožoval obstrukcemi při žádosti o dotace.

V říjnu 2010 pak žádost smetl ze stolu zcela.

Zaplatila 625 000 korun, dotaci nedostala

"Desátek" podle obžaloby chtěli i po ženě, která chtěla 15milionovou dotaci na projekt nazvaný Penzion Villa Mannesmann. Vila s velmi podobným jménem stojí v Chomutově. Žena jim postupně dala 625 000 korun, v listopadu 2010 ale dotaci také nedostala.

Třetí položka obžaloby pak hovoří o rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích, kde prý obžalovaní dopředu plánovali navýšení ceny o milion korun na úplatky. To se podle obžaloby stalo letos v únoru; o měsíc později je zatkla policie.

Úřad, v jehož čele Kušnierz stál, zpracovává žádosti o dotace a jejich vyplácení z ROP. V něm je pro oba kraje k dispozici 19,5 miliardy korun. Úřad podpořil celkem 298 projektů za 16,5 miliardy Kč.

Zbylé peníze ještě bude na další projekty přidělovat. Žadatelům na schválené projekty dosud proplatil sedm miliard korun. 

Kušnierzovi hrozí za přijímání úplatků pět až 12 let ve vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy