Vraťte stamiliony, nebo už nedáme ani korunu, hrozí EU

Martina Machová Radek Nohl Martina Machová, Radek Nohl
7. 7. 2011 15:10
Evropská komise nechce dát peníze Ústeckému kraji na podezřelé a kritizované projekty
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem.
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem. | Foto: ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Ústecký kraj bude muset vrátit 178 milionů korun, které zatím Evropská unie proplatila za nákup přístrojů pro Krajskou zdravotní a musí také odstoupit od dalších smluv v řádu stovek milionů, jež po Evropě žádá. 

Pokud to neudělá, hrozí, že se unijní finanční tok pro kraje regionu Severozápad nadobro zastaví.

"Evropská komise zaslala úřadu dopis, uvádí v něm několik požadavků, bez kterých další peníze neuvolní," řekl Aktuálně.cz Jakub Pánik, člen Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Jedním z požadavků jsou právě kritizované nákupy Krajské zdravotní, která pod sebou slučuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Evropská komise podle Pánika chce vrátit zpět peníze, které doposud společnosti uvolnila. Zároveň prý odmítá další dotace proplatit.

Unie chce obří kontrolu projektů. Je to nemožné, říká kraj

Kvůli čemu má kraj problémy?

  • Potíže má kvůli nákupu přístrojů pro Krajskou zdravotní placenému z unijních fondů za zhruba 420 milionů korun.
  • Podle auditu, který letos nechalo udělat ministerstvo financí, za ně zaplatila o zhruba 31 milionů víc, než byla jejich obvyklá cena na trhu.
  • Představitelé Krajské zdravotní stále tvrdí, že dodávky přístrojů byly zcela v pořádku.
  • Ministerstvo financí podalo již kvůli případu loni v prosinci trestní oznámení.
  • Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty ve výši celkem 900 tisíc korun.

Podle Pánika komise také nechce uvolnit ani korunu na projekty, se kterým byl spojován bývalý ředitel úřadu regionální rady Petr Kušnierz. Ten je v současné době kvůli korupční aféře ve vazbě.

Evropská unie také požaduje, aby se zkontrolovaly všechny dotace, na které byly miliardy uvolněny. Celkově jde o 180 projektů.

"To ale není možné. Za dva měsíce to nemůžeme stihnout. Odešleme jim dopis, aby si vybrali dva projekty z každé výzvy a ty podrobíme auditu," podotkl Pánik. 

Mluvčí úřadu regionální rady Marcela Klíchová uvedla, že žádná částka zatím stanovená není, ale i podle ní bude muset Krajská zdravotní kvůli sporným nákupům přístrojů nějaké peníze vracet.

Vedení Ústeckého kraje věří, že se s Evropskou komisí na podmínkách ještě domluví.

"Žádné oficiální rozhodnutí o vracení peněz v Ústeckém kraji ještě nepadlo. Domluvili jsme se, že ještě budeme jednat o úplném zrušení či alespoň zmírnění podmínky. Pro Ústecký kraj by to bylo neštěstí," řekl Aktuálně.cz vicehejtman Ústeckého kraje Pavel Kouda.

Ten tak upozornil na to, že kdyby Unie skutečně přestala peníze proplácet, znamenalo by obrovské problémy. Karlovarský i Ústecký kraj totiž již zahájily investice za miliardy korun.

Problémová Krajská zdravotní zaplatila o 31 milionů navíc

Kromě nové kontroly projektů a vrácení peněz proplacené Krajské zdravotní chce Evropská komise přehled trestních stíhání v souvislosti s programem Severozápad a zlepšení postupu při výběru a kontrole projektů.

Foto: uvn.cz

Potíže má Krajská zdravotní kvůli nákupu přístrojů placenému z unijních fondů za zhruba 420 milionů korun. Aktuálně.cz upozornilo na to, že nemocnice platily dodavatelským firmám Hospimed a Puroklima až stoprocentní marži.

Představitelé krajské nemocnice stále tvrdí, že dodávky přístrojů byly zcela v pořádku. Ministerstvo financí podalo již kvůli případu loni v prosinci trestní oznámení.

Případem se již několik měsíců zabývá protikorupční policie a také Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Ten také zkoumá zakázku na rekonstrukci ústeckého parku za více než 80 milionů korun. I na tento projekt by měly přitéct peníze z Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy