Studentská revoluce v Ústí: Protest, pískot a bomba

ČTK ČTK
29. 6. 2011 21:47
Do krajského úřadu v Ústí nad Labem vtrhli studenti z Litoměřic a Děčína
Na litoměřickém Gymnáziu Josefa Jungmanna to už vře dlouho. Na snímku květnový protest před ředitelnou proti odvolání učitele
Na litoměřickém Gymnáziu Josefa Jungmanna to už vře dlouho. Na snímku květnový protest před ředitelnou proti odvolání učitele | Foto: www.youtube.com

Ústí nad Labem - V krajském úřadě v Ústí nad Labem bylo ve středečním parnu pořádné dusno. Vtrhli sem totiž středoškolští studenti z Děčína a Litoměřic. Dostali se jen do předsálí jednací místnosti. I odtud museli odejít poté, co byla nahlášena bomba.

Litoměřičtí mohou být částečně spokojeni, kraj ustanovil pracovní skupinu, která má situaci na gymnáziu analyzovat. Děčínským ale protesty nepomohly, kraj jejich gymnázium sloučí od 1. září 2012 s obchodní akademií.

Zastupitelstvo o několik hodin prodloužilo oznámení o bombě v sále, policie musela nechat vyklidit celé patro úřadu a místnost prohledal pyrotechnik.

Emoce na čas zchladila nahlášená bomba

Jednání zastupitelstva Ústeckého kraje bylo velmi emotivní. Děčínští i litoměřičtí studenti se chtěli dostat do sálu, bezpečnostní agentura je tam ale nepustila. Mají se prý dívat na přenosy na obrazovkách v předsálí. Tam ale nešel zvuk, nespokojené studenty tak museli uklidňovat přítomní policisté. Poté policie sál i předsálí vyklidila kvůli oznámení o bombě v sále.

Těsně před projednáním bodu o litoměřickém Gymnáziu Josefa Jungmanna totiž někdo na policii ohlásil, že je v jednacím sále bomba, a všichni museli opustit budovu. Po asi dvou hodinách, když místo prohledal pyrotechnik, zastupitelstvo opět začalo jednat.

Litoměřických studentů a učitelů dorazila asi stovka. Jejich zastáncům z řad vedení města a krajských zastupitelů se podařilo prosadit problematiku gymnázia do programu jednání.

Učitel se zastával ředitelky. Byl vypískán

Vystoupil ale také zastánce kritizované ředitelky Evy Bulasové učitel Petr Vitejček. "Jsme přesvědčeni, že skupina několika učitelů nemá právo rozpoutat kampaň za odvolání ředitele, aniž by o tom informovala vedení školy," řekl před zastupiteli a vysloužil si pískot od shromážděných studentů.

Krajští zastupitelé se nakonec shodli na tom, že rada kraje stanoví pracovní skupinu, která se bude situací na gymnáziu podrobně zabývat. Měli by v ní být krajští zastupitelé z Litoměřicka i litoměřický starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Ředitelku rodiče, studenti i většina učitelů už více než rok kritizují za způsob, jakým školu vede, nakládá s financemi a jedná se svými podřízenými.

Po vyzvání zastupitelů vystoupila i Bulasová (ČSSD). "Pokud komise sdělí, že jsem školu vedla špatně, že jsem studentům ubližovala, že jsem šikanovala podřízené, já sama odstoupím," řekla.

Radní Pavel Kouda (ČSSD) stojí za ředitelkou od jejího jmenování před dvěma roky. "Budu stát až do konce této kauzy na straně paní ředitelky. Ale přes to, co jste tady předvedli, jsem přístupný k diskusi," řekl na adresu protestujících studentů a pedagogů.

Děčínským studentům dlouhodobé protesty nepomohly (ilustrační foto)
Děčínským studentům dlouhodobé protesty nepomohly (ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Děčínským studentům protesty nepomohly

Asi 60 studentů dorazilo na zastupitelstvo i z Děčína. Měli s sebou petici proti sloučení místního gymnázia a obchodní akademie, kterou podepsalo podle zástupce studentů Václava Murdy více než 3000 lidí. V polovině června už asi 150 studentů pochodovalo Děčínem, podporu jim vyslovil i primátor.

Děčínští studenti ale z jednání zastupitelstva spokojení neodcházeli, na bod slučování středních škol došlo až pozdě odpoledne, někteří proto na něj ani nečekali. Zastupitelé ale sloučení děčínského gymnázia s Evropskou obchodní akademií schválili, přestože proti němu vystoupili studenti a učitelé. Odložení rozhodnutí navrhovali také někteří zastupitelé, sloučení ale nakonec prošlo stejně jako sloučení škol v Klášterci nad Ohří a Kadani. Také proti němu protestovali studenti kláštereckého gymnázia.

Kraj slučuje školy už několik let. Po poslední, červnové vlně slučování, má podle představ vedení kraje v regionu zůstat 44 páteřních škol zřizovaných krajem. V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. Od snížení tohoto počtu si slibuje hlavně zefektivnění školství a úsporu peněz, protože ubývají žáci.

V roce 2002 na středních školách studovalo 42 500 studentů, nyní jich je 39 000. Kraj odhaduje, že v roce 2015 bude na středních školách už jen 26 500 studentů.

 

Právě se děje

Další zprávy