Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud ve středu poslal královéhradeckého advokáta Rostislava Víška za podvod a zpronevěru na šest let do vězení a zakázal mu činnost na pět let.
Muž byl souzen v nepřítomnosti jako uprchlý. Poškozeným soud přiznal nároky na úhradu škody. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhájkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Advokát si dohromady půjčil téměř 12 milionů korun od 82 lidí, mezi nimiž jsou i soudci. Náhradu škody uplatňují pouze někteří z poškozených. Místo pobytu obžalovaného se doposud soudu nepodařilo zjistit, po Víškovi pátrá i Interpol. Pro výkon trestu soud zařadil muže do věznice s dozorem.
Víšek měl zpočátku dobrou pověst. Peníze si začal půjčovat v roce 2009, kdy už měl finanční potíže. Z obžaloby vyplývá, že v jednom dni šel pro peníze i za několika lidmi. Stávalo se, že mu různě vysoké částky půjčili členové jedné rodiny, aniž by o tom vzájemně věděli.
82 osob Víškovi půjčilo
Výše půjčky sahala od zhruba 10 tisíc korun až po více než dva miliony korun. Poškozených, mezi nimiž je rodina obžalovaného, lidé z okolí jeho bydliště i odjinud, je 82.
Na seznamu jsou i soudci z Hradce Králové, proto bylo řízení rozhodnutím vrchního soudu z důvodu možné podjatosti předáno do Ústeckého kraje.
Žádosti o půjčku vysvětloval advokát různě. Jednou podle obžaloby tvrdil, že potřebuje peníze pro bývalou přítelkyni, která ho vydírá, podruhé chtěl 15 tisíc korun na koupi vánočního dárku. Jindy zase jako záminku podle žaloby uváděl, že půjčku potřebuje na vypořádání sporu s nemocnicí nebo že je vydírán kvůli neprofesionálnímu přístupu.
Zpočátku si půjčoval částky kolem 100 tisíc až 400 tisíc korun, později to byly řádově desetitisíce korun. Na půjčky vystavoval věřitelům směnky. Na začátku roku 2012 rozeslal dopisy, ve kterých své závazky uznává.
Na co půjčené peníze Víšek použil, není zřejmé. Někteří svědci vypověděli, že údajně sázel. Muž zmizel i se svou matkou. Bratranec Víška u soudu řekl, že si myslí, že matka obžalovaného, s níž žil a které stát doposud vyplácí důchod, už nežije.