Soud řeší zpronevěru 65 milionů. Advokát odmítl vypovídat

ČTK ČTK
27. 7. 2015 14:23
Miloš Vlasák podle obžaloby zpronevěřil peníze, které mu svěřili do advokátní úschovy klienti realitní kanceláře.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Bývalý advokát Miloš Vlasák v pondělí odmítl vypovídat před pražským městským soudem, který se začal zabývat kauzou zpronevěry zhruba 65 milionů korun z advokátní úschovy. Soud proto musel přečíst jeho výpovědi z policejního vyšetřování, kde uvedl, že se obvinění nezakládá na pravdě.

Při dalších navazujících výsleších však vinu částečně přiznal nebo svaloval na jiné. Vlasákovi hrozí pět až deset let vězení.

Trestná činnost se týká období v letech 2010 až 2012. Většinu z údajně zpronevěřených peněz právníkovi svěřili klienti realitní kanceláře Reality 21, se kterou měl uzavřenou smlouvu na poskytování právních služeb.

Mezi ně patřilo zajišťování advokátní úschovy svěřených peněz. Podle obžaloby nedostalo téměř 70 klientů zaplaceno za nemovitosti, které prostřednictvím firmy prodali.

Vlasák měl peníze po prokázaném splnění smluvních podmínek vyplácet prodávajícím, což podle obžaloby činil pouze částečně nebo vůbec a peníze použil pro vlastní potřebu.

Z peněz také podle spisu nezaplatil daň z převodu nemovitosti. S prodávajícími zároveň přestal komunikovat. V září 2012 tak prý na dvou účtech zůstaly částky 131 a 124 korun.

Někteří klienti přišli o miliony

Státní zástupkyně četla obžalobu kvůli velkému počtu poškozených déle než hodinu. Z její řeči vyplynulo, že někteří klienti realitní kanceláře přišli o miliony, jiní o statisíce či desetitisíce korun.

Když Vlasák odmítl vypovídat, musela soudkyně přečíst sérii výslechů, v nichž se ke kauze vyjadřoval na policii. Právník nejprve obvinění odmítl, pak podle něj byly zneužity účty, kde byly peníze uschované. Při dalších výpovědích například problémy svaloval na nepořádek v účetnictví nebo na jeho kolegy z kanceláře, kteří údajně byli pod některými smlouvami podepsaní.

Kriminalistům se zmínil i o tom, že chtěl uschované peníze zhodnotit při hře v kasinu. "Některé skutky uznal a některé nikoliv," řekla novinářům státní zástupkyně Markéta Pánková.

Podle Pánkové se údajně zpronevěřené peníze nepodařilo najít, zajištěna byla jen část Vlasákova majetku. Šlo třeba o podíly ve firmách nebo nemovitosti

"Oproti způsobené škodě, která je žalována, je to nepoměr, je to jenom malé množství," řekla. Podle žalobkyně není zřejmý ani motiv. Vlasák ani jeho advokátka se k případu odmítli vyjádřit.

Nejprve zmizel, pak se přihlásil

Po odhalení kauzy Vlasák podle dřívějších zpráv zmizel, nakonec se ale sám přihlásil na policejní služebně. Poté putoval do vazby, aby neutekl nebo neovlivňoval svědky. V současné době je na svobodě. Po vypuknutí kauzy byl vyloučen z České advokátní komory.

Případem se nedávno zabýval pražský vrchní soud, který řešil návrh části podvedených klientů na insolvenci realitní kanceláře. V insolvenčním řízení chtěli vymáhat zhruba 23 milionů korun, o které přišli. Soud však jejich návrh zamítl s tím, že škoda vznikla hlavně v souvislosti s údajnou kriminální činností Vlasáka.

Kauza značně rozvířila tuzemský realitní trh. Zatímco některé firmy doporučovaly spolupráci s renomovanými advokátními kancelářemi, jiné společnosti radily klientům, aby peníze svěřovali do úschovy přímo realitním kancelářím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy