Policie viní 11 lidí a 3 firmy z podvodů se státním majetkem

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 12. 8. 2015 16:41
Šest případů souvisí se státními firmami pod ministerstvem průmyslu. Jména stíhaných společností i osob zatím nejsou jasná, spekuluje se mimo jiné o obvinění realitního magnáta Václava Klána.
Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Protikorupční policie rozkryla šest případů obřích podvodů s majetkem státních firem, které spadají pod ministerstvo průmyslu. Koncem července obvinila 11 lidí včetně podnikatelů a úředníků a také tři firmy.

Jména stíhaných osob ani společností zatím nejsou jasná. Pravděpodobně ale půjde zejména o úředníky a podnikatele, kteří se na obchodech údajně podíleli. Spekuluje se i o jménu realitního magnáta a developera Václava Klána, který přes své firmy z holdingu Amádeus se státem často obchoduje.

Jeden z jeho byznysů se státem loni popsaly Hospodářské noviny jako podezřelý, o který se zajímají detektivové.

Klán se zatím ke kauze nevyjádřil, a není tak zřejmé, zda je i on mezi obviněnými. Ve středu dopoledne slíbil odpovědět na tři mailové dotazy, dosud se tak ale nestalo.

Úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, který na policejní vyšetřování dohlíží, jen oznámil, že kauzou prostupuje mnoho závažných trestných činů včetně podvodu, zpronevěry, křivé výpovědi, nepravdivého znaleckého posudku a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Podle dozorujícího státního zástupce Jiřího Pražáka obvinění spáchali činy v různých fázích dokonání a různě se na nich podíleli. Vyšetřování bylo důkladné: kriminalisté zkoumali podezřelé obchody devět let nazpátek.

Šest podezřelých obchodů

"Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v době od roku 2006 do roku 2013 spácháním celkem šesti skutků, které souvisí s hospodařením několika státních podniků, jejichž zakladatelem bylo ministerstvo průmyslu a obchodu, a s nakládáním s majetkem státu, který byl těmto státním podnikům svěřen," uvedl návladní Pražák.

Přestože jména osob ani firem zatím nejsou známa, vše nasvědčuje tomu, že do kauzy spadá spící státní firma ČPP Transgas. Nejenže ji spravuje ministerstvo průmyslu, ale zapletla se minimálně do mimořádně podivného obchodu s nemovitostmi.

Jak loni podrobně informovaly Hospodářské noviny, firma ČPP Transgas, kterou si stát drží už jen kvůli vlekoucímu se vymáhání starých dluhů v zahraničí, nakoupila přes prostředníka od firmy zámožného developera Václava Klána osm domů v Ústí nad Labem a v Liberci za 300 milionů korun a ještě některé z nich u banky oddlužila. Přitom sama se do té doby většinou jako utlumená společnost majetku zbavovala jako nepotřebného.

Detektivům připadal tento byznys podezřelý a převod peněz v lednu 2014 po upozornění specialistů z Finančně analytického útvaru ministerstva financí zmrazili.

I tohle je důležitá indicie směřující k tomu, že v kauze figuruje ČPP Transgas. Jak potvrdil státní zástupce Pražák, vyšetřování se rozjelo na počátku roku 2014 právě na základě trestního oznámení útvaru ministerstva financí.

Podle informací HN se policie zajímala především o to, jestli si někdo obchodní domy a činžáky nepřesunul do státní firmy jen proto, aby je později v tichosti levně získal. Nebo zda je podnik nekoupil výrazně předražené.

Výhodná investice? Ne, vyhazov

Tehdejší ředitel státní firmy Jan Švábenický vysvětloval transakci výhodnou investicí a oháněl se znaleckými posudky. Pokud ale státní zástupce Pražák naznačil, že je do případu zapleten i znalec kvůli nepravdivému posudku, vede opět stopa k podniku ČPP Transgas a možnému pochybení znalce.

Ředitel Švábenický nakonec musel funkci opustit. Vyhodil ho současný ministr průmyslu Jan Mládek a celý obchod nakonec zarazil. S původními majiteli dohodl, že si domy vezmou zpět a vrátí státu peníze.

Podobným způsobem se měly podle informací online deníku Aktuálně.cz odehrát ve státních firmách za posledních devět let další podivné obchody.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 37 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy