Roudnice nad Labem (Litoměřicko) - Město Roudnice nad Labem se rozhodlo provozovat gymnázium samo, aby ho Ústecký kraj nesloučil s jiným.
Škola se měla od září 2012 spojit s gymnáziem v Litoměřicích. Město chce školu převzít, pokud mu kraj převede veškerý její majetek. Shodli se na tom na středečním jednání roudničtí zastupitelé.
"Rada našeho města jednomyslně podporovala samostatnou existenci gymnázia. Tu se u Ústeckého kraje bohužel prosadit nepodařilo," uvedl v tiskové zprávě města starosta města Vladimír Urban. Zastupitelstvo pověřilo starostu a místostarosty města urychleným jednáním s vedením Ústeckého kraje.
Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdalény Hanáčkové města takovou možnost dostala od kraje hned na začátku slučování škol. "Musela by to ještě schválit rada kraje. Ale město se s krajem bez problémů na převodu gymnázia včetně majetku a všech závazků dohodlo v České Kamenici," dodala k tomu.
Kraj by měl slučování znovu zhodnotit
Rozhodnutí zastupitelů uvítalo vedení školy. "Věříme, že období nejistoty v otázce budoucnosti školy se chýlí ke konci a že se opět budeme moci soustředit především na to, aby naši studenti patřili jako doposud k těm nejlepším v Ústeckém kraji. Ať už se to týká úspěšnosti u maturitních zkoušek nebo vynikajících výsledků v přijetí na vysokých školách," řekl ředitel gymnázia Miloslav Mann.
Gymnázium v Roudnici nad Labem není zdaleka prvním v kraji, které bojuje proti plánu kraje sloučit školu s jinou. Na středečním zastupitelstvu kraje již podruhé vystoupili zástupci gymnázia v Děčíně, které chce kraj sloučit s Evropskou obchodní akademií.
Určitou naději dal budoucnosti samostatných gymnázií radní Ústeckého kraje Radek Vonka (ODS), který navrhl, aby kraj dosavadní slučování znovu zhodnotil. "Rádi bychom se s partnery za ČSSD potkali u stolu a zhodnotili dosavadní slučování škol v Ústeckém kraji. Mnohdy se totiž slučují školy, které k sobě nemají odborně blízko," řekl ve středu zastupitelům Vonka.
Zefektivnění školství a úspora peněz
Ústecký kraj umožnil všem středním školám podat návrh na vytvoření takzvaných páteřních škol. Taková škola certifikovaná krajem musí mít například alespoň 600 studentů a vyučovat nejméně tři studijní obory.
Projekt na vytvoření páteřní školy mohlo podat vedení kterékoli střední školy v kraji, nemusí ale informovat vedení školy, kterou chce sloučit pod svou školu jako nástupnickou organizaci.
Podle představ vedení kraje má v regionu zůstat 44 páteřních škol zřizovaných krajem. V roce 2006 byl kraj zřizovatelem 86 škol. Od snížení tohoto počtu si slibuje hlavně zefektivnění školství a úsporu peněz, protože ubývají žáci.
V roce 2002 na středních školách studovalo 42 500 studentů, nyní jich je 39 tisíc. Kraj odhaduje, že v roce 2015 bude už jen 26 500 středoškoláků.