Šluknovsko/ Praha - Část současných problémů Šluknovska, kde vládne velké napětí ve vztazích mezi starousedlíky a Romy, má podle vládních úředníků sociální kořeny a k jejich řešení by přispělo například zvýšení počtu pracovních míst či dostupnější bydlení pro sociálně slabé.
Tyto závěry vyplynuly ze středečního setkání členů občanské části Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Moniky Šimůnkové a ředitele Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martina Šimáčka.
Podle něj účastníci středečního jednání konstatovali, že k důležitým nástrojům, které by mohly přispět k řešení problémů Šluknovska, patří podpora zvýšení pracovních míst, zachování rozsahu veřejně prospěšných prací, vytváření investičních příležitostí a komplexní řešení dostupnosti bydlení pro sociálně slabší skupiny obyvatel.
Na vině jsou i média
Na setkání také zaznělo, že část médií současnou situaci na severu Čech zobrazuje jednostranně a zkresleně, a přispívá tak k zesílení protiromských postojů ve společnosti. Tím je podle účastníků ohrožována bezpečnost všech obyvatel.
"Účastníci setkání se společně obrací na občany s prosbou, aby se nenechali manipulovat jedinci, kteří mají vedlejší pohnutky a jednají ve vlastním zájmu, a nepřidávali se k extremistickým skupinám," uvedl Ondřej Klípa z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
Dodal, že situace na Šluknovu bude tématem nejbližšího zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, jejímž předsedou je premiér Petr Nečas (ODS).
Ve Šluknovském výběžku začaly protesty proti rostoucí kriminalitě po srpnovém útoku skupinky asi dvaceti lidí, údajně Romů, na menší skupinu obyvatel Rumburka. V Rumburku se situace po jednom protestním pochodu městem zklidnila, Varnsdorf zažívá protesty týden co týden už po tři víkendy a chystají se další.
Na Facebooku se k účasti na tamější sobotní demonstraci přihlásilo už přes 300 lidí. Město svolalo na dopoledne veřejnou diskusi do sálu místního kina.