"Dnes jsme zahájili stíhání proti pěti osobám v dané věci," uvedla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Tři lidé podle ní zůstávají zadrženi. "Nyní pokračujeme v úkonech trestního řízení a rozhodujeme o dalším postupu," řekla.
S firmou WST město opakovaně uzavřelo smlouvu o provozu radarů. Společnost získává od města peníze za každé změřené překročení rychlosti. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu.
Vedení města kritizovala už dříve opozice, která postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, která podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.
Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže tři pokuty v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad.
Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Podle judikatury Nejvyššího správního soudu je nezákonné, aby třetí osoba měla hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali na městském úřadě, v domě starosty a u majitele WST.