Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení části Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje.
Obec Petrovice na Ústecku v návrhu kritizovala údajně příliš přísnou regulaci výstavby větrných elektráren. Na soud se obrátil i majitel pozemku, jenž si ze stejného důvodu stěžoval na zásah do vlastnických práv.
NSS jejich společný návrh zamítl v lednu bez veřejného jednání, v pondělí rozsudek zpřístupnil v internetové databázi. Loni NSS kvůli regulaci větrných elektráren zrušil několik pasáží v Zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje.
Petrovice neuspěly především kvůli tomu, že své námitky neuplatnily v době pořizování a schvalování zásad územního rozvoje.
"Navrhovatelé měli několik možností přednést své výhrady, odůvodnit je a ponechat odpůrci (Ústeckému kraji) prostor pro jejich uvážení. Pasivitou navrhovatelů však k tomu nedošlo," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Danielou Zemanovou.
Zásady: ochrana přírody má přednost
Zásady územního rozvoje výslovně nestanovily žádné zóny bez větrné energie. Vymezení konkrétních ploch je záležitostí obcí.
Zásady ale poměrně obsáhle popisují území, v nichž má před budováním větrných elektráren přednost ochrana přírody a krajiny. Jde o chráněná území, přírodní parky, významné krajinné prvky, města a příměstské oblasti.
Dále zásady vymezují dvoukilometrové pásmo kolem rekreačních objektů a tříkilometrovou zónu kolem všech zastavěných území, zastavitelných ploch, rekreačních areálů, lázní, památkových objektů, památkových zón a státních hranic.
"Fakticky to znamená, že v celém Ústeckém kraji nebude možné nalézt jediné místo, které by bylo s to daná kritéria splnit," stálo v návrhu.
Podle NSS ale kraj poměrně jasně zdůvodnil, proč přistoupil k regulaci. K argumentům patřilo například historické zatížení životního prostředí Ústeckého kraje, ale také vysoká koncentrace již vybudovaných větrných elektráren.
"V průběhu řízení nebyla zjištěna žádná pochybení, v důsledku nichž by přezkoumávané opatření obecné povahy bylo vydáno v rozporu se zákonem," uzavřeli soudci.
Největší větrný potenciál
Ústecký kraj patří k regionům s největším větrným potenciálem v České republice, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor. Když Petrovice návrh k NSS podávaly, bylo v kraj v provozu 46 větrníků s celkovým výkonem 82,8 megawattu.
Na úřady v Ústeckém kraji se v posledních měsících valí další žádosti o povolení elektráren. Investory nejvíce lákají hory nad Chomutovem.
Loni v červnu NSS zrušil pasáže v zásadách územního rozvoje Moravskoslezského kraje, které prakticky bránily budování větrných elektráren.
Prohlédněte si větrné elektrárny skupiny ČEZ:
Vyhověl tak společnému návrhu šesti obcí z Opavska a Bruntálska. Obce chtěly stavět, ale kvůli krajskému územnímu plánu nemohly. Zásady územního rozvoje prý byly nepřiměřené a zároveň neurčité.
Názory na větrné elektrárny se v Česku různí. Některé obce se jejich výstavbě brání v obavě, že vysoké vrtule zkazí ráz krajiny. Jinde radnice budování elektráren podporují. Ekologové větrné elektrárny spíše schvalují jako vhodný zdroj obnovitelné energie.