"Našli jsme společné řešení," uvedl Vojtěch. "Pojišťovny mají jednotný postup, jsou připraveny podepsat nové úhradové dodatky," doplnil. Krajská zdravotní pak podle něj do pondělí představí návrh smlouvy o smlouvě budoucí, kde jasně definuje svůj závazek převzít aktiva nemocnice. Tento návrh bude muset schválit ještě zastupitelstvo města. Klíčové je podle něj také to, aby se schválilo zaplacení dluhu za minulý rok, který je zhruba 50 milionů.
"My potřebujeme nějaký relevantní dokument, na základě kterého zastupitelstvo rozhodne o úhradě ztráty. Tyhle deklarace přes média nejsou závazné," řekl ve středu Kus.
Město má podle něj připravené peníze na úhradu loňské ztráty, která dosáhla 52 milionů korun. Na konci května už ale hospodaření podniku vykazovalo ztrátu dalších bezmála 18 milionů korun a podle informací z insolvenčního rejstříku Lužická nemocnice dluží také více než 37 milionů korun bankám, pojišťovnám a dodavatelům. "Kdybychom měli zaplatit všechny ztráty a dluhy, tak tím zablokujeme rozvoj města na další dva roky," prohlásil starosta.
Podobně se vyslovil i Vojtěch, který uvedl, že s Kusem mluvil. V minulosti město nechtělo dluh hradit, protože nemělo jistotu, co s nemocnicí dále bude. Teď ale existuje slib Krajské zdravotní a ministr předpokládá, že zastupitelstvo uhrazení závazku schválí, aby vedení nemocnice mohlo stáhnout návrh na vyhlášení insolvence.
Před měsícem jsem to s ministrem @adamvojtechano řešil a po schůzce se zástupci všech stran napsal na twitter, že je nemocnice Rumburk snad zachráněna. Dohodli jsme tento aktuální scénář. Někteří se smáli. Jsem rád, že neměli pravdu 🤓 https://t.co/D9MLSI3MFJ
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 24, 2019
Ztráta: 70 milionů
Nemocnice je v insolvenci od poloviny měsíce. Vykazuje ztrátu asi 70 milionů korun. Největšími věřiteli zdravotnického zařízení jsou pojišťovny, které jsou podle jejich zástupců připraveny vytvořit pro město splátkové kalendáře.
Rumburk dal na provoz a investice nemocnice za 15 let asi 200 milionů korun. Ministr dříve uvedl, že nemocnice v Rumburku je v obtížné situaci kvůli své poloze blízko německých hranic. Už v minulosti těžko získávala zdravotnický personál, místní raději dojížděli za vyšší odměnou do blízkého zahraničí. Nemohla sehnat ani primáře pro některá oddělení, přestože jim nabízela nadstandardní odměnu.