Jirkov (Chomutovsko) - Na zámek Červený hrádek v Jirkově na Chomutovsku se vrátila část původní knihovny posledních majitelů z rodu Hohenlohe-Lagenburg.
Svazky jim stát zabavil v roce 1945, od té doby byla většina z nich v depozitáři v nedalekém Klášterci nad Ohří.
K vystavení je po dvouleté snaze města zapůjčilo Národní muzeum, řekl ředitel Kulturních, vzdělávacích a informačních zařízení Jirkov Bedřich Fryč.
Celkem na zámku vystavili asi 4220 svazků. Mimo svazků z původní knihovny na Červeném hrádku návštěvníci uvidí také například knihy z Herálce. Převládá mezi nimi odborná literatura ve francouzštině a němčině, knihy se zemědělskou nebo právnickou tematikou, ve sbírce je ale i literatura zábavná.
V roce 1945 byly knihy zabaveny
Osudy knih zabavených v roce 1945 rodině Hohenlohe-Lagenburg na základě Benešových dekretů. "Asi dvě třetiny odvezli do Klášterce a třetina byla rozdělená do škol," popsal Fryč. Mezi nejvzácnější svazky knihovny ředitel zámku počítá devatenáctidílné Theatrum Europaenum.
Německá publikace vydávaná mezi lety 1633 až 1738 byla jednou z těch, které putovaly do depozitáře v Klášterci. "V roce 1993 se několik svazků ztratilo, vyšetřovala to dokonce i policie a zpět se jich podařilo získat jen 12," dodal ředitel zámku.
Majitelem zámku byl do roku 1945 přívrženec nacistů a sudetoněmecké strany Max Egon Hohenlohe. V roce 1938 na Červeném Hrádku umožnil schůzku předáku sudetských Němců Henleinovi a anglickému lordu Runcimanovi, která předznamenala následnou Mnichovskou dohodu.
Po válce byl zámek využíván jako rekreační středisko, internát, od roku 1967 zde chomutovská nemocnice zřídila ozdravovnu pro dospělé a posléze léčebnu dlouhodobě nemocných a detašované pracoviště rehabilitačního oddělení.