Ústí nad Labem - Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad.
Pochybení úředníků odpovědných za program totiž nemusela být jen selháním jednotlivců, ale mohla mít systémový charakter, řekl na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.
V dotačním úřadu v Ústí nad Labem, který řídí rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, v pondělí začal audit Evropské komise.
Pozastavení programu bude podle Jankovského v praxi znamenat, že úřad nebude například vyplácet dotace příjemcům nebo nebude přijímat nové projekty.
Podle ředitele Úřadu regionální rady ROP Severozápad Pavla Markvarta dopad takového opatření záleží na tom, jak dlouho bude trvat.
"Rádi bychom, aby se to vyřešilo do dalšího monitorovacího výboru, který bude 18. června," řekl. Pokud by řešení nastalé situace trvalo déle, musel by úřad zřejmě zastavit proplácení a přijímání projektů.
Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Petra Kušnierze, dále audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů, a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner (KDU-ČSL).
"Další kroky a opatření ze strany MF a MMR budou následovat," uvedla ministerstva ve společné tiskové zprávě.
Projekty kontroluje Evropská komise
V pondělí ráno přijeli na dotační úřad Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem tři úředníci Evropské komise z deseti očekávaných, kteří budou do pátku kontrolovat problémové dotační programy.
Označil je tak audit objednaný ministerstvem financí.
Denně by úředníci měli kontrolovat dva projekty, a to za přítomnosti žadatelů, řekl ředitel Markvart.
Audit konstatoval dílčí pochybení u většiny z 35 namátkou kontrolovaných projektů v ROP Severozápad, úřad ale jeho kvalitu tvrdě kritizoval.
Dvě ženy a jeden muž dorazili na úřad zhruba v 9:15 a pracovat by měli až do odpoledne. Komunikace s veřejností se nepředpokládá. Dorazit mají i dva zástupci ministerstva financí.
"Měli by každý den zkontrolovat dva projekty za přítomnosti zástupců příjemce. Celkem by jich tedy mělo být deset, k tomu si vybrali nějaké náhradní, kdyby stihli víc," řekl Markvart.
"Odhadujeme, že tu budou tak do 17:00," dodala mluvčí úřadu Marcela Klíchová.
O programu auditorů nikdo z úřadu mnoho neví, úřad jim ani nezajišťuje ubytování. "Není to naše věc, jsou na služební cestě. Když budou chtít kávu, uděláme jim ji, ale to je asi tak všechno," podotkl Markvart.
Rok a čtvrt středem pozornosti
Dotační úřad je středem pozornosti hlavně poslední rok a čtvrt. Vše začalo v březnu 2011, kdy policie zadržela Markvartova předchůdce Petra Kušnierze, který teď u soudu čelí obžalobě z přijímání úplatku u tří projektů.
Už tehdy policie na úřadu zajišťovala dokumenty. Podruhé navštívili úřad v pátek 1. června vyšetřovatelé Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a podle Markvarta si o den později odnesli dokumenty ke čtyřem projektům.
S čím vyšetřování souvisí, o tom se objevují spekulace. Podle jedné verze souvisí další policejní návštěva opět s Kušnierzem, podle jiné zase s obviněními z klientelismu, která vznesl bývalý úředník ROP Severozápad Leo Steiner (KDU-ČSL).
Zaznívaly i spekulace, že může jít i o případ poslance Davida Ratha.
Policie i dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová se k případu zatím nechtějí vyjadřovat a nepotvrzují ani spekulace, že by měl být někdo obviněn.
Bradáčová ale v pátek při zdejším policejním zásahu tvrdila, že se Steinerem ani s Rathem poslední kontrola nesouvisela.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak na dotace?