Leteckou záchranku na Ústecku budeme provozovat i dál, tvrdí firma DSA. Ministr Ludvík to ale odmítl

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2016 14:36
V Ústeckém kraji má leteckou záchrannou službu i nadále provozovat společnost DSA, informoval místopředseda představenstva firmy Daniel Tuček. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík ale odmítl, že by úřad měl podepsat dodatek na provoz letecké záchranné služby s tím, že jeho úřad chce nabídku nejprve posoudit. Ministerstvo se původně domluvilo s policií a armádou, že by službu od ledna zajišťovaly jejich vrtulníky z Prahy a západních Čech. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Praha – Společnost DSA oznámila, že bude i v lednu a únoru provozovat leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji. Dosavadní provozovatel se prý dohodl s ministerstvem zdravotnictví na dvouměsíčním dodatku, který se měl ve čtvrtek odpoledne podepsat, sdělil místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček. Ministr Miloslav Ludvík ale informace o chystaném podpisu dohody odmítl s tím, že úřad chce nabídku nejdříve posoudit.

Ministerstvo se původně domluvilo s policií a armádou, že by službu od ledna zajišťovaly jejich vrtulníky z Prahy a západních Čech. Proti tomu vystupovali severočeští záchranáři i starostové.

DSA letos neuspěla v tendru na zajištění záchranné služby na ústecké základně v letech 2017 až 2020. Kvůli její stížnosti u antimonopolního úřadu nemohlo ministerstvo s vítěznou slovenskou firmou Air-Transport Europe (ATE) uzavřít smlouvu. Úřad posléze rozhodl, že nabídky firem znovu posoudí.

Tuček řekl, že firma ministerstvu na začátku prosince nabídla, že by kvůli průtahům s tendrem mohla dočasně pokračovat v zajišťování služby za provozní náklady. Ministerstvo podle Tučka nabídku přijalo. "Domluvili jsme se, máme odsouhlasený dodatek a dneska ho podepíšeme," dodal.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček řekl, že kraj považuje prodloužení smlouvy s DSA za správný krok. "Je to výborná zpráva. Jsem rád, že zvítězil rozum a smlouvu je možné prodloužit. Z Ruzyně do Ústí je to přeci jen dál, než když létá vrtulník odtud," řekl Bubeníček.

Mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová nechtěla informaci potvrdit ani vyvrátit. Odkázala pouze na odpolední tiskovou konferenci.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy