Pět minut vrtulníkem, pak deset minut sanitkou. Heliporty v Česku jsou staré a na špatných místech

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
8. 11. 2016 5:30
Drtivá většina tuzemských nemocničních heliportů je na špatných místech. Minuty, které ušetří cesta záchranářským vrtulníkem, se tak často znovu naberou během dlouhé přepravy pacienta z místa přistání vrtulníků na lékařský příjem. Ideálních heliportů je v Česku jen pár z téměř padesáti. Řešení je přitom v mnoha případech téměř nemožné. Staré nemocniční areály s parametry pro přistání vrtulníků nepočítaly. Pomohla by až výstavba úplně nových budov urgentních příjmů. Problémy jsou ale paradoxně i u nově vybudovaných heliportů. Někde jsou zbytečné, jinde na ně nemůžou vrtulníky, které pro leteckou záchranku létají.
Cesta vrtulníkem trvá často stejně dlouho jako převoz pacienta z místa přistání do budovy nemocnice. Tuzemské heliporty jsou v areálu často příliš daleko.
Cesta vrtulníkem trvá často stejně dlouho jako převoz pacienta z místa přistání do budovy nemocnice. Tuzemské heliporty jsou v areálu často příliš daleko. | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Praha – Na heliport pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přistává záchranářský vrtulník. Pacient má po pádu z výšky poškozenou páteř. Cesta helikoptérou trvala jen pár minut. Dalších až deset minut však zabere převoz sanitkou na příjem. Zdejší heliport je ukázkou toho, jak by přistávací plochy pro záchranářské vrtulníky neměly vypadat. A jak u nás často skutečně vypadají.

"Zdejší heliport stojí na kraji rozlehlého areálu vedle hřbitova. Pacienta z vrtulníku musíme ještě přeložit do auta ZZS a po cestě plné děr ho dovézt na příjem. Převoz se tím nejen prodlužuje, ale také prodražuje," popisuje předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář, který jako lékař pracuje na letecké základně v Hradci Králové a na Vinohrady vozí pacienty s popáleninami. "O peníze na nový heliport jsme si požádali, podrobnosti ale teď sdělovat nebudeme," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. 

Podobně špatně je na tom třeba heliport v krajské nemocnici v Českých Budějovicích. I tady musí pacienta přeložit do auta záchranné služby i s posádkou (obyčejná sanitka nestačí) a od stanoviště u Vltavy převézt téměř přes celý areál. "V Českých Budějovicích začíná a končí většina našich letů. Od plácku na kraji areálu jedeme s pacientem dalších sedm minut," popisuje lékař jihočeské záchranky Jaroslav Kratochvíl, jenž je i místopředsedou pracovní skupiny Letecké záchranné služby České lékařské společnosti J.E. Purkyně.

Případy Vinohrad nebo Českých Budějovic patří mezi nejkřiklavější, k dokonalosti ale mají daleko téměř všechny tuzemské nemocniční heliporty. Jednoduchá a rychlá řešení neexistují, hlavně ve starých nemocničních areálech. "Ministerstvo samozřejmě tuto problematiku řeší. V některých případech ale dispozice nemocnice neumožňuje vybudování střešního heliportu na jedné ze stávajících budov. Naším cílem je výstavba samostatných budov centrálních příjmů, které s heliporty počítají. Není ale v našich finančních možnostech realizovat je všude," připouští mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.

Ideální heliport je jeden z deseti

Ideální heliport stojí na střeše budovy urgentní medicíny a je vybavený samostatným výtahem, který přímo navazuje na příjem. Takových je u nás jen pár, konkrétně v Hradci Králové, Ostravě, Jihlavě, Liberci a v Ústí nad Labem. "Transport na emergency nám zde trvá zhruba 2,5 minuty,“ říká lékařka ústecké záchranky a předsedkyně zmiňované pracovní skupiny Eva Smržová.

Ani umístění na střeše ale nemusí automaticky zaručovat rychlejší cestu do lékařské péče. Třeba v pražském Motole sice mají heliport na střeše dětského pavilonu, ale převoz pacienta na dospělé oddělení výtahy a chodbami pavilonů zabere dalších až deset minut. "Výhoda rychlého transportu vrtulníkem tak de facto mizí," myslí si Jaroslav Kratochvíl. 

Někde chybí, jinde přebývají

Problémy nemají vrtulníky jen v historických nemocničních areálech. Třeba moderní střešní heliport v nemocnici v Karlových Varech vůbec nevyužívají. Pro záchranku tu totiž létají armádní vrtulníky Sokol, které jsou na něj příliš těžké. S pacienty tak stroje dosedají na zem.

Ladem nejspíš zůstane i nový heliport nemocnice v Jindřichově Hradci. I tady mají od Nového roku létat těžké armádní vrtulníky. Zdejší heliport je navíc podle Kratochvíla příkladem toho, že se heliporty naopak leckde budují zbytečně. "Z primárních zásahů transportujeme pacienty do nemocnice v Jindřichově Hradci opravdu výjimečně. Je proto neracionální stavět střešní heliport v každé okresní nemocnici, nevyužijeme ho," říká. 

Heliporty splňující požadovaná kritéria ministerstvo zdravotnictví garantuje jen u traumacenter. V ostatních případech je čistě na nemocnici, respektive jejím zřizovateli, jestli si heliport v areálu postaví a kde.

"Dost záleží na spolupráci nemocnic a místní záchranky. Jenže nemocnice z heliportů prakticky nic nemá. Navíc se o něj musí starat, v zimě odklízet sníh apod. Když nemocnice nechce, řekne, že to není její věc, a ať si záchranka přistane, kde chce," dodává Kratochvíl. Problémem by se podle něj měla v budoucnosti zabývat i zmiňovaná pracovní skupina. Tu však momentálně zaměstnává tendr na nového provozovatele letecké záchranky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy