Chebu či Varům hrozí, že doplatí na šlendrián politiků

Petr Holub
24. 3. 2013 17:20
Varuje předtím bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová
Na riziko, které reálně hrozí příjemcům eurodotací, upozornila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.
Na riziko, které reálně hrozí příjemcům eurodotací, upozornila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo financí s Ústeckým a Karlovarským krajem se dosud nedohodly, kdo zaplatí pokutu 2,5 miliardy korun, kterou České republice vyměřila Evropská komise za neprůhledné čerpání z dotačního programu Severozápad.

A pokud se kraje a ministerstvo nedohodnou, nedostanou ani korunu města a podnikatelé, kteří už do evropských projektů investovali a zatím nedostali nic zpátky.

Celkem jde o projekty za 6,5 miliardy korun. Například karlovarský magistrát čeká už skoro rok na 200 milionů, které investoval do krytého plaveckého bazénu. "Stavba byla dokončena v okamžiku, kdy byl operační program pozastaven, takže už máme proinvestováno a doufáme, že přislíbené dotace nakonec dostaneme," potvrzuje potíže mluvčí Jan Kopál.

Mezi čekateli na desetimilionové částky jsou i menší města, například Cheb, Chodov, Jílové, Terezín, Kadaň a Vejprty. Drahé projekty nebyly proplaceny také podnikatelům v cestovním ruchu, například investice do lyžařských areálů na Plešivci nebo v Zadní Telnici.

Slib, který se nemusí plnit

Formálně peníze rozděluje Regionální rada programu Severozápad, které však vyschly zdroje loni na jaře, kdy své penězovody zastavily Evropská komise i ministerstvo financí. Dotační proud se neobnoví, dokud rada nezaplatí pokutu 2,5 miliardy, které však nemá.

Regionální rada může požadovat peníze po Ústeckém a Karlovarském kraji, jejichž politici v čele s ústeckým exhejtmanem Jiřím Šulcem (ODS) zasedali v letech 2007-2012 v jejím řídícím výboru, případně po ministerstvu financí, které mělo na rozdělování dotací dohlížet. Kraje ani ministerstvo zatím platit nechtějí s poukazem na to, že by konečné náklady za korupci při evropských projektech nesli daňoví poplatníci.

Regionální rada může vymáhat peníze zpátky po těch příjemcích eurodotací, kteří manipulovali s veřejnými zakázkami, a jsou tak za miliardovou pokutu spoluodpovědní. Může však zvolit také jednodušší řešení a nezaplatit těm, kterým peníze dosud jen slíbila. Všichni zájemci o eurodotace z programu Severozápad totiž podepisují po schválení projektu dotační smlouvu s klauzulí, podle níž "příjemce dotace nemá nárok k vyplacení dotace, pokud bude Evropskou komisí z jakýchkoliv důvodů přerušeno nebo zastaveno financování ROP". To se právě na Severozápadě stalo.

Na riziko pro příjemce upozornila bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. "Obce a podnikatelé, kteří už mají závazný příslib na poskytnutí dotace a kteří začali stavět a proplácet stavby ze svého, jsou samozřejmě ohroženi tím, že jim regionální rada peníze neproplatí," vysvětlila pro Český rozhlas Plus.

Věříme, že se peněz dočkáte

Tento výklad nezpochybnili ani zástupci úřadů. Například ministerstvo financí nemůže obcím a firmám zaručit, že jim náklady do evropských projektů někdo zaplatí. "Nejedná se o dotaz na naše ministerstvo," reagoval Jakub Haas z tiskového oddělení a odkázal na regionální radu.

Stejně odmítl záruku za slíbené dotace Karlovarský kraj. "To jsou dotazy pro regionální radu," odpověděla mluvčí Jana Pavlíková, která dodala, že o obnovení dotací kraj jedná s ministerskými úředníky.

Na další jednání odkazuje i ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM): "Věřím, že pokud se program rozeběhne, žadatelé se svých peněz dočkají," odpověděl.

Obce a firmy, které už do evropských projektů investovaly, nedostanou záruku ani od regionální rady. "Věříme, že činnost programu Severozápad bude obnovena a zmíněná klauzule nebude vůči příjemcům použita," odmítá odpovědnost také mluvčí regionální rady Vojtěch Krump. O termínu, kdy bude proplácení obnoveno, je podle něho předčasné mluvit.

Práce pro právníky

O tom, že se stát a kraje brzy dohodnou na tom, kdo pokutu zaplatí, pochybuje už citovaná bývalá náměstkyně Věra Jourová, která je nyní místopředsedkyní hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. "Předpokládám, že se válka bude hrát až do smutných konců," očekává.

Příjemci dotací přitom mohou o peníze přijít, i když se kraje s ministerstvem financí dohodnou na půjčce a pokutu zaplatí. Peníze si potom mohou vybrat například přes regionální radu, které hejtmani nařídí, ať některé projekty neproplatí.

Exnáměstkyně proto příjemcům radí, ať se už dnes obrátí na soud. Klauzuli, že na peníze nemají automaticky nárok, sice podepsali, mohou však poukázat, že taková podmínka odporuje evropskému právu. "Kdo při čerpání neporušil pravidla, tomu má být včas a řádně zaplaceno. To je naprosto zásadní princip, jen v Česku se zřejmě musí soudně vymáhat," vysvětluje.

Na karlovarském magistrátě o této možnosti reálně uvažují: "Vymáhat plnění dotační smlouvy bychom se v nejzazším případě mohli pokusit soudní cestou," potvrzuje mluvčí Kopál.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy