Ústecký kraj nezaplatí pokutu za chyby v čerpání dotací

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 3. 2013 18:49
Karlovarský kraj dostal nabídku od ministerstva, jednání přerušil
Za pochybení v ROP Severozápad nenese Ústecký kraj podle rady odpovědnost.
Za pochybení v ROP Severozápad nenese Ústecký kraj podle rady odpovědnost. | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Zastupitelé Ústeckého kraje odmítli účast kraje na placení pokuty, kterou žádá Evropská komise kvůli chybám v Regionálním operačním programu Severozápad.

Kraj podle zastupitelů nenese odpovědnost za pochybení v dotačním programu.

Další člen Severozápadu, Karlovarský kraj, po odpoledním jednání rozhodnutí odložil. Zváží nabídku ministerstva financí, podle níž by v případě, že na pokutu přistoupí, mohl kraj brzy začít z programu čerpat bez ohledu na stanovisko Ústeckého kraje. Nabídku zastupitelům přednesl náměstek ministra financí Jan Gregor.

Pokuta pro Ústecký a Karlovarský kraj je 2,6 miliardy korun. Karlovarský by měl zaplatit asi třetinu. "Severozápad byly vždy dva kraje a nyní jsme se během 15 minut dozvěděli, že jdou rozdělit. Já náměstku ministra věřím, ale buďme ostražití," zdůvodnil hejtman Josef Novotný (ČSSD) přerušení jednání.

Nečas: Ústecký kraj by mohl dostat půjčku

Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na rozhodnutí ústeckého krajského zastupitelstva uvedl, že pokud by kraj pokutu nezaplatil, zřejmě by mu nebyly propláceny další peníze, na pokutu by ale mohl dostat půjčku.

"Nedokázali jsme se s ministerstvy domluvit. My říkáme, že to není naše vina, že zodpovědné za kontrolu je minimálně ministerstvo financí. Veškerá zodpovědnost ale byla přenesena na nás a za této situace jsme nebyli ochotni na to přistoupit," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Proti návrhu hlasovala pouze šestice zastupitelů za opoziční hnutí PRO! kraj. Ti prosazovali zaplacení pokuty.

Pokud by kraj nezaplatil, stal by se podle Nečase nedůvěryhodným.

"Otázka obnovení certifikace, obnovení proplácení, by zřejmě byla vyloučena. Pokud se někdo chová tak, že nebudí důvěru, nemůžou mu být svěřovány další finanční prostředky," řekl premiér po pondělním ustavujícím zasedání Stínové asociace krajů.

Regionální operační program Severozápad (ROP SZ) je kvůli problémům od loňska pozastaven. Jeho opětovné spuštění závisí na rozhodnutí o zaplacení pokuty. Podle náměstka ministra financí Jana Gregora by bylo možné proplácení pro Ústecký a Karlovarský kraj oddělit.

Představa z nereálného světa

Gregor i Bubeníček hovořili o tom, že v příštích dnech budou pokračovat jednání mezi kraji a ministerstvy financí a pro místní rozvoj. Gregor ale odmítl názor, že odpovědnost za pokutu a s ní spojená pochybení nese ministerstvo financí.

"Za pochybení, za která byla vyměřena korekce, nelze dovozovat zodpovědnost centrálních orgánů," podotkl.

Nečas připomněl, že své stanovisko sdělil hejtmanům už minulý týden na jednání v Jihlavě.

"Jsem přesvědčený, že tak jako stát platí za svoje státní operační programy, tak bezpochyby v případě regionálních operačních programů, za které nesou zodpovědnost kraje, musí tyto korekce zaplatit kraj. Představa, že řízení těchto programů je v rukou hejtmanů, ale platit za ně bude stát, je z nereálného světa," řekl premiér.

Kvůli možným problémům pro krajské rozpočty je vláda ochotna uvažovat o prodloužení splátky, případně o poskytnutí půjčky, dodal.

Jelikož tedy korekci nechce uhradit kraj ani ministerstvo financí, vyvstává otázka, jak ministerstvo odpoví na poziční dopis od Evropské komise, který obsahuje výzvu uhradit oněch 2,6 miliardy.

Na dotaz Aktuálně.cz odpověděl Radek Ležatka z Kalouskova resortu stručně: "Text odpovědi za Českou republiku pochopitelně nelze v tuto chvíli předjímat."

Uvázlo by 4,8 miliardy

Bubeníček (KSČM) už nyní naznačil, že podle dosavadních jednání by jejich rozhodnutí mělo být obdobné jako v Ústeckém kraji. Pokud dají od placení ruce pryč oba kraje, bude podle Navrátila placení korekce na ministerstvu financí.

"Pokud se rozhodnou, že korekci neuhradí, dojde k zastavení celého operačního programu a neproplacení financí jednotlivým žadatelům," uvedl předseda Regionální rady ROP SZ Petr Navrátil.

Pokud by se definitivně zastavil, uvázlo by podle něj v ROP SZ 4,8 miliardy korun za projekty, které už jsou uskutečněné a čeká se na jejich proplacení, ale i za ty, na které byla teprve uzavřena smlouva.

V Ústeckém kraji by to znamenalo největší újmu pro obce a města, která v této souvislosti čekají zhruba na jednu miliardu korun.

Na vyplacení 180 milionů za uskutečněné projekty čeká například město Děčín. Podle primátora Františka Pelanta se to týká rekonstrukce zámku, plaveckého areálu, budovy magistrátu či učeben v některých školách.

Nabídli pouze půjčku

Pokuta, kterou Evropská komise kvůli chybám při udělování dotací žádá, představuje zhruba 2,6 miliardy korun.

Podle Navrátila by 600 milionů měli zaplatit žadatelé, kteří v dotačních projektech pochybili, na kraje připadá něco přes dvě miliardy korun. Peníze se mají vrátit do operačního programu.

Bubeníček zopakoval, že kraj není ochoten platit 100 procent požadované sumy, část by měl podle něj zaplatit i stát. Premiér Nečas i ministr financí Kalousek však již před časem tuto možnost odmítli.

Ministerstvo financí krajům nabídlo pouze návratnou finanční pomoc ve výši 1,5 miliardy korun.

Vedoucí právního odboru krajského úřadu Simona Hejnová ale upozornila, že tato suma by na pokrytí pokuty nestačila. "Neznáme ani bližší podmínky této výpomoci," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy