Praha - V Ústeckém kraji v blízké době vznikne takzvaná Speciální pořádková jednotka (SPJ) policie.
Po jednání s hejtmany to řekl ministr vnitra Jan Kubice. Útvar o síle kolem 200 mužů podle něho začne na severu Čech působit zřejmě na přelomu roku, peníze na vznik SPJ prý přislíbil premiér Petr Nečas.
Umístění SPJ na severu Čech se plánovalo již v minulých letech, vybudování útvaru ale dosud bránil nedostatek financí. Policii ve Šluknovském výběžku kvůli napětí mezi většinovou populací a Romy v současnosti doplňuje více než pět desítek příslušníků SPJ z Prahy.
"Ta jednotka (v Ústeckém kraji) byla plánovaná už od roku 2009, bohužel nikdy nevznikla kvůli finanční situaci. Finanční situace dnes není lepší. Je možná - nebo zcela určitě - ještě horší, ale situace nás prostě předběhla a ta jednotka musí vzniknout za každou cenu. Peníze přislíbil pan premiér. Že se postará o to, aby na toto peníze byly," uvedl Kubice.
Policejní prezident Petr Lessy v neděli řekl, že policie nevybudováním SPJ v Ústeckém kraji podcenila situaci.
Události ve Šluknovském výběžku zcela jasně ukazují, že potřeba takovéhoto hlídkového útvaru, který je schopen řešit nenadálé zhoršení bezpečnostní situace, je zcela na místě," dodal Lessy.
V minulosti byly podle něj stanoveny čtyři oblasti, kde by SPJ měly být. Dlouhodobě je jednotka v metropoli, další byly vybudovány v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.
Na Ústecku dosud chyběly peníze
Byl vybrán i Ústecký kraj, kde ale útvar zatím nevznikl kvůli nedostatku peněz na mzdy. SPJ na severu Čech by podle Lessyho mělo tvořit 170 až 200 policistů.
Speciální pořádkové jednotky znají občané především z jejich zásahů na nejrůznějších demonstracích nebo při doprovodech fotbalových fanoušků jako takzvané těžkooděnce.
V popisu práce mají chránit bezpečnost lidí a majetku a zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost. Vedle bezpečnostních opatření bývají nasazovány i v případech mimořádných událostí, přírodních katastrof, průmyslových havárií nebo rozsáhlých pátracích akcí.
V současnosti na severu Čech vypomáhají příslušníci pražské SPJ. Od 23. srpna mají až do odvolání hlídkovat v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu.
Podle Lessyho je možné, aby se ve Šluknovském výběžku před vznikem nového útvaru střídali i policisté z dalších dvou speciálních jednotek. Pražští policisté do oblasti denně dojíždějí a slouží ve dvanácti až čtrnáctihodinových cyklech. "Není s tím problém. Tyto jednotky mají opravdu velmi kvalitní výcvik, jsou zvyklé na tyto situace," řekl Lessy.
Počet policistů by se neměl snížit
Kubice také plánuje, že do oblasti Šluknovského výběžku vyšle odborníky ministerstva. Specialisté na projekty a legislativu se mají zřejmě již ve čtvrtek setkat s místními starosty a zástupci radnic.
Zástupci vnitra a Asociace krajů se dnes podle Kubiceho dohodli na průběžné spolupráci v oblasti legislativy, evropských projektů a vnitřní bezpečnosti.
"Byli jsme dnes ujištěni, že, samozřejmě ještě s výhradou očekávání, jak dopadne personální situace na konci října, kdy budou známa čísla odchodů příslušníků sboru policejního a hasičského, by neměl být ohrožen přímý výkon služby," uvedl po jednání předseda asociace a hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Dodal, že by se v regionech neměly rušit policejní ani profesionální hasičské stanice. Podle hejtmanů by mělo být financování bezpečnostních sborů apolitické a vládní škrty by se neměly dotýkat rozpočtů policie a hasičů.
Napětí na Šluknovsku se stupňuje
Napětí mezi většinovou populací a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky.
Místní tvrdí, že chudé lidi, především Romy, do oblasti sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.
Situace se vyhrotila počátkem srpna, kdy skupina pěti Romů zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.
O 14 dnů později prý zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku v Rumburku.
Prohlédněte si demonstrace v Rumburku:
Na několika místech na severu Čech se v minulých dnech odehrály protiromsky zaměřené demonstrace, největší byl páteční protest v Rumburku, kde se sešlo na 1500 lidí.
Další protiromský pochod se má odehrát v sobotu ve Varnsdorfu. Pozvánku na akci zveřejnilo na svém webu například hnutí Svobodná mládež, které ministerstvo vnitra ve své poslední zprávě o problematice extremismu v ČR označilo za neonacistické.
Odpůrci akce se obávají násilností.